Yoksulluk Puanı Uygulaması Geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yoksul ailelere yapılan sosyal yardımların yeniden yapılandırılması için çalışmalara başladı.
Buna göre her aile verilecek anketlerin doldurulmasından sonra puanlamaya tabi tutulacak. Yardımlar bu puanlar üzerinden yapılacak. Aile Bakanlığı sosyal yardımlar için yeni bir proje geliştirdi. Bakan Şahin’in talimatıyla başlayan çalışmaya göre her yoksul ailenin bir puanı olacak ve bu puanlama esasına göre yardımların niteliği ve içeriği değişecek.
TÜİK DESTEKLİYOR
Proje TÜBİTAK ile işbirliği içinde geniş bir akademisyen kadroyla birlikte yürütülüyor. Çalışmaya göre puanlama formülü oluşturmaya yönelik modeller hazırlanarak pilot anket uygulaması yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından da desteklenen proje kapsamında 43 bin hane ziyaret edildi. Puanlama formülü bu yılın sonlarına doğru tamamlanarak hayata geçecek.
HAKSIZ YARDIMIN ÖNÜ KESİLECEK
Proje kapsamında sosyal yardım türünden yararlanma kriterleri oluşturularak yoksul vatandaşların kriterler çerçevesinde belirlenmesi hedefleniyor. Ayrıca oluşturulacak bir puanlama formülü ile sosyal yardım ve proje desteklerinden yararlanacak vatandaşların objektif kriterlere göre belirlenmesi, haksız yararlanmaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: LÜTFİ ERDOĞAN – BUGÜN GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir