Yeni TTK'da Şirket Ortaklarına Nakit Para Çekmede Yüzde 20 Şartı Geliyor

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek TTK’da yapılacak değişiklik netleşiyor. Şirketinden nakit çekmek isteyen patrona yüzde 20 sınırı ve üç ay sonra ödeme şartı gelecek
Gümrükve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) tartışılan 25-30 maddede değişikliğe gideceklerini belirtti. Yasanın temel direklerine dokunmadıklarını söyleyen Yazıcı, değişecek maddelere de açıklık getirdi. Para ve hapis cezalarının azaltılacağını vurgulayan Yazıcı, şirket ortaklarının cari hesaptan para çekmesine sınırlama getireceklerini söyledi. Kanunun ilk halinde patronların bir nevi kasası olarak adlandırılan ‘ortaklar cari hesabı’ kaldırılıyordu. Yazıcı söz konusu maddeye esneklik getireceklerini belirterek, “Bir limit getireceğiz. Patron kattığı sermayenin yüzde 20’sini aşmamak şartıyla para çekebilecek ancak en geç üç ay sonra geri ödeme şartı koyacağız” dedi.
‘ŞİRKET BENİM DEĞİL Mİ?’
Şirket ortaklarının “Şirket benim değil mi? Neden para almayayım?” dediğini aktaran Yazıcı, “Size ait bir para ama geliyorsunuz bir süre sonra ‘kızımı evlendiriyorum, otomobili değiştiriyorum, para alacağım’ diyorsunuz. Böyle bir şey yok” dedi.
Eğitim düzeyinin şirketin gücüyle alakası yok
Şirket unvanını kullandırana hapis cezası yerine ağır adli para cezası getireceklerini söyleyen Yazıcı, ticari sır niteliğindeki bilgilerin internet sitesine konulmayacağını ve limited şirketten şahıs şirketine dönüş için vergi kolaylığı geleceğini de belirtti. Yazıcı, şöyle devam etti: “Şirketlerin yöneticilerinin dörtte birinin yüksek tahsilli olması… Böyle bir düzenleme şu anki TTK’da var. Şimdi biz bunu kaldırıyoruz. Çünkü bunun, şirketlerin yapısının güçlü olmasıyla bir alakası yok.”

Sanal arkadaşlıkları ortadan kaldırıyoruz
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun hedeflerinden birinin kayıt dışılığı önlemek olduğunu ve bu nedenle şirketlerin şeffaf olması için bazı bilgileri internette yayınlama zorunluluğu getireceklerini hatırlatan Yazıcı, şöyle konuştu: “Öğrenilmesi gereksiz olan bilgilerin yer almaması gerekmiyor. O konuda bir rahatlama getireceğiz. Pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) netleşecek. Ticari dünyanın aktörleri başta da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ‘Bakanım bir dostum geldi benden para istedi. Ben ne diyeceğim o adama. Adam parayı geri getirir beceriklidir. Ama öyle arkadaşım var ki o alır batırır’ dedi. Ben de ‘Başkan bu kanun aynı zamanda sanal dostlukları da ortadan kaldıracak. Bir adama ben seninle oturur yer içerim ama sana para vermem kusura bakma’ diyeceksin dedim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir