Vatandaşa Siyah ve Beyaz Mali Sicil Uygulaması

maliye bakanlığı
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeni bir sicil affının söz konusu olmadığını belirtti. Sicil affının gerçekçi olmadığını ifade eden Babacan, şöyle devam etti: ‘Kanun çıkartarak sicil affı yapmak şudur, Merkez Bankası’na, ‘Onları sil, kara defterde, kara listede hiç kimse kalmasın’ diyorsunuz. Merkez Bankası bunu yapıyor. Ama bunun silineceğini, duyan bütün bankalar hemen Merkez Bankası’nın bilgisayarlarından kendi bilgisayarlarına indiriyorlar. Yasa çıkarıp ‘sil’ desen de nereden bileceksiniz, çekmecesinde tutuyor adam listeyi. Biz, ‘Sicil affı’ dedik. Ne oldu? Vatandaşımız gitti bankaya, çek karnesi, kredi istedi. Banka baktı, ‘Kusura bakmayın veririz ama üç tane daire tapusu getirin’ dedi. Banka bunu diyebilir, bankaya zorla kredi ver diyemezsiniz ki.”
Yeni OVP birkaç ay içinde açıklanır
BABACAN, NTV ve CNBC-e televizyonlarının ortak yayımında katıldığı bir programda yeni hükümetin birkaç ay içinde yenilenmiş bir OVP açıklamak zorunda olduğunu söyledi. Babacan, şunları kaydetti: ”Mali konsolidasyon tamam ama bir de kamu maliyesiyle ilgili politika araçlarının cari açıkla mücadelede bir ölçüde kullanıldığı bir anlayışla yeni OVP hazırlanmış olacak.
İKİ GÜNLÜK GECİKME SORUN DEĞİL
SİCİL sorununa köklü çözüm getirdiklerini belirten Babacan, bu çerçevede Merkez Bankası’ndaki sicil listesini alıp, Bankalar Birliği’ne verdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: ”Bankalar Birliği’ne, ‘Artık pozitif sicil de tutacaksın, sadece ödenmeyenleri tutmayacaksın’ dedik. Vatandaşımızın bir siyah bir de beyaz sicili olsun. Vatandaşlarımızın tüm kredi geçmişinin kayda alındığı bir döneme giriyoruz. Vatandaşlarımız mesela faturalarını tam ve gününde ödüyor, senet yazmış protestosu yok. Ama evin kirasını iki gün geciktirmiş, bu olabilir. Bu kayıt, sicil olduğu bankanın önüne gelince ne yapacak? Bakacak ki her şeyi ödüyor. Bir iki tane olabilir.”
Kanun çıktı birkaç ay içinde uygulama başlar
ŞU an bu sistemin olup olmadığı sorusuna ise Babacan, ”Kanunu çıkardık, Bankalar Birliği bilgi işlem bilgisayar sistemini kuruyor. Birkaç aya kadar bitiyor. Bittikten sonra bütün bu kayıtlar tutulmaya başlanacak” yanıtını verdi. Babacan, sadece çek senet değil, başka bilgilerinde tutulacağını ifade ederek, bu sistemin gelişmiş ülkelerde yaygın olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir