Tüketici Kredilerinde Borcunu Ödemeyenlerin Sayısının Artıyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Ekrem Keskin, Ağustos 2012 verileri baz alındığında tüketici kredilerinde borcunu ödemeyenlerin sayısının arttığını söyledi.
Tüketici kredilerinde borcunu ödemeyenlerin sayısının, 2011’in son çeyreğinden itibaren artış kaydettiğine dikkat çeken Keskin, “Aşağı yukarı ağustosta 500 bin civarında. Kredi kartlarında ise 800 bine yaklaşıyor, 780 bin civarında. Bu göstergelerde bir artış var, ancak artış ekonomik büyümedeki yavaşlamayı dikkate aldığımızda, şu anda tahmin edilebilir bir düzeyde seyrediyor. Ekonominin yavaşlaması hemen sorunlu kredilere yansımış” diye konuştu.
Yani toplamda yaklaşık 1.3 milyon kişi borcunu ödememiş oluyor. Keskin, son dönemde karşılıksız çek ve protestolu senet sayısındaki artışın da sadece hapis cezasının kalkmasıyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini, ekonomideki yavaşlamanın da önemli rolü olduğunu belirtti.
‘GAZ-FREN ÖNEMLİ AMA YAKITA DA BAKMAK LAZIM’
Son dönemde sıkça gündeme gelen ekonomideki “gaz-fren” tartışmalarına da değinen EkremKeskin, “Ekonomiye ‘gaz’ ve ‘fren’ ayarlamaları çok konuşuluyor. Bir iktisatçı olarak ‘yakıt varmı, yokmu?’ ona da bakmamız gerekiyor. Bu yakıtta, bu günkü küresel krizde iç tasarruf. İç tasarruflarımız yeterliyse, büyümeyi Türkiye zaten sürdürür” diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir