Tarım Bakanlığından Çiftçiye Sıfır Faizli Kredi Fırsatı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın katkılarıyla Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen yetiştiricilere Ziraat Bankası tarafından faizsiz kredi uygulamasına 2011 yılında da devam edilecek. Uygulama 6 Ocak 2011 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Konuyla ilgili açıklamada bulunan Trabzon İl Tarım Müdürü Bektaş  Erdoğan, sıfır faizli havancılık kredileriyle çiftçilerin imkanlarının artırılacağını ve hayvancılık  sektörünün gelişeceğini ifade ederek, “İl Tarım Müdürlüğü olarak bu konuda çiftçilere gereken desteği Sağlayacağız” dedi
Hayvancılık Gelişecek
Bektaş sözlerini şöyle sürdüdü: “Sıfır faizli hayvancılık kredileri kapsamında istekte bulunan ve gerekli şartları yerine getiren çiftçilere süt sığırcılığında, koyun ve keçi yetiştiriciliğinde, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde sıfır faizli kredi verilecektir. Geri ödemesi 7 yılda yapılacaktır. Limitinin 7 milyon 500 bin lira olacağı kredi, en üst limitten alındığında yaklaşık bin baş damızlık hayvan alımını karşılayabilecektir.Projenin sıfır faizli kredisi büyük baş besi hayvancılığını da kapsamaktadır. Bu proje ülkenin et üretimini artırma amaçlı bir çalışma olarak uygulamaya konuldu. Büyükbaş besi hayvanı alımında kullandırılacak bu kredi ise 2 yılda geri ödenecektir. Müracaatçı başına 3 milyon lira olarak belirlenen kredi ile üst limit krediyi kullanan bir yatırımcı yaklaşık bin büyükbaş besi hayvanı besleyebilecektir.

Projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Ziraat Bankası Şubeleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, Ziraat Bankası Şubeleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Konu ile ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi alabileceklerdir” diyerek çiftçilere duyuruda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir