Rekabet Kurumundan Bankalara Milyarlarca Ceza Geliyor

Bankacılık sektöründe bayram öncesi yükselen “rekor ceza geliyor” sesleri, bayram sonrasında daha kuvvetli çıkmaya başladı. Bankalara ortak hareket ederek rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle milyarlık cezalar gelebilir!

Rekabet Kurumu, bankalarla ilgili ‘rekabet’ soruşturmasında sona yaklaşıyor. 2012 yılı sonlanmadan, en geç 2013’ün ilk çeyreğinde kararın çıkacağı, sayısı 10’u aşan Türkiye’nin önde gelen büyük bankasına milyarlık ceza kesileceği önü sürülüyor. Ankara cephesinde temaslarını yoğunlaştıran bankacılar ceza tutarında indirim adına bir dizi görüşmeler yürütüyor.
Bankalar mevduat ve kredi faizi ile bankacılık işlem fiyatlarından dolayı soruşturuluyor. Ankara kaynakları Kurumun, bankaların bu konularda birlikte hareket ederek faizleri ve bankacılık işlem fiyatlarını belirlemeleri üzerine yoğunlaştığını ifade ediyor.
Mesajlara bakılıyor
Soruşturmada banka çalışanlarının, tepe yöneticilerin e-posta mesajlarına kadar inilmiş durumda. Bu mesajlar üzerinden rakiplerle yapılan yazışmalara bakılarak ‘ortak hareket edildiği’ gerekçesiyle rekor ceza kesilmesi gündemde.
Kurum, bankaların tüketiciye verilen faizlerde rekabete uymayarak, tüketici aleyhine ortak hareket ettikleri için inceleme başlatmıştı. Kurum, bankalara gönderdiği yazılı uyarı ile savunma isterken, sıranın sözlü savunmaya geldiği ifade ediliyor.
İlgili kanuna göre, rekabeti ihlal eden bankalara bir önceki yılın cirosunun yüzde 10’una kadar para cezası verilebiliyor.


Rekabet Kurumu 2011’de 460 milyon TL ceza kesti. 11 sektöre kesilen cezalar içinde bankaların payı 72.3 milyon TL oldu. En çok ceza alan sektör ise 277 milyon TL ile ‘otomobil’ kategorisiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir