Rekabet Kurumu Tüpraş ve Opet'e Soruşturma Açtı

Rekabet Kurulu, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşma ve hakim durumun kötüye kullanılmasına yönelik uygulamalarla Rekabet Kanunu’nu ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla TÜPRAŞ ve OPET hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.
Kurul’un konuya ilişkin kararı, Rekabet Kurumu‘nun internet sayfasında yayımlandı.
Buna göre, Rekabet Kurulu’nun 4 Temmuz 2012 tarihli toplantısında, akaryakıt sektöründeki fiyat seviyeleri ve hareketlerine yönelik izleme çalışmaları sırasında yapılan tespitler üzerine yürütülen ön araştırma kapsamında, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ) bazı uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi ve TÜPRAŞ ile ithalat yapan dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilen çeşitli eylemlerin aynı Kanun’un 4. maddesi çerçevesinde incelenmesi sonucunda, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren TÜPRAŞ ve Opet Petrolcülük AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.
Bu arada, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri, 6. maddesi ise hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklıyor.
Soruşturmanın, TÜPRAŞ bakımından, başta aşırı fiyatlama, mal vermeyi reddetme ve bir ürünü diğer bir ürünle birlikte satın alma şartına bağlama gibi çeşitli dışlayıcı ve sömürücü davranışlar yoluyla hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığının; TÜPRAŞ ve Opet Petrolcülük AŞ bakımından ise ilgili pazarlardaki konumları ve kontrol yapıları da dikkate alındığında pazar paylaşımı ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemlerle ilgili maddeyi ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir