Nakit Alışverişe Veda Banka Kartı İle Alışverişe Merhaba

master card
BKM, alışverişte banka kartı kullanımını yaygınlaştırmak için kampanya başlattı. Sloganı ‘Bay bay nakit’ olan kampanyanın sembolü Osmanlıca’da ‘nakit’ anlamına da gelen ‘keklik’
“Nakitsiz Türkiye” hedefi koyan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), alışverişlerde nakit yerine banka kartı kullanımını yaygınlaştırmak için, 2023 yılına kadar, tam 12 yıl sürecek Türkiye’nin en uzun soluklu kampanyasını başlattı. Kampanyanın sembolü olarak, Osmanlıca aynı zamanda ‘nakit’ anlamına geldiği belirtilen ‘keklik’ motifini seçen BKMilk reklamlara “Bay Bay Nakit” sloganıyla başlayacak.
Kayıtdışına karşı kartlı alışveriş
Ağırlıklı olarak dijital platformlarda, sosyal paylaşım siteleri ve internette yürütülecek olan kampanyada, günlük hayatta nakit para kullanmanın beraberinde getirdiği çalınma ve kaybolma riski gündeme getiriliyor. Kampanyada, alışverişlerde banka kartı kullanmanın modern ve nakde karşı avantajlı olduğu vurgulanıyor.
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, nakitsiz ve kayıtlı bir ekonomiye doğru giden süreçte şimdiye kadar yürütülen çalışmaların önemli bir ivme kazandığını belirterek, her yıl kartlı alışverişlerin toplam tüketimharcamaları içindeki payının yükseldiğini söyledi.

Özinal, “Türkiye’de 2004’te kredi kartı ve banka kartı harcamalarının toplam tüketici harcamaları içindeki payı yüzde 12 düzeyindeydi. Mayıs 2011 itibariyle bu rakam yüzde 37-38’lere geldi. Avrupa’da en yüksek oran yüzde 42 ile İngiltere’de. Bu oranın yükselmesi kayıtlı ekonomi için de ayrı önem taşıyor” dedi.
Özinal, bugüne kadar sürdürdükleri bilinçlendirme kampanyaları sonucu, alışverişlerde banka kartı kullanım oranında, yıllık yüzde 65’lik bir artış sağladıklarının da altını çizdi.
Geçen dönemde, Okan Bayülgen’in oynadığı kampanyaları kullandıklarını hatırlatan Özinal, bu kez sıra dışı bir karakter olan “Keklik“ motifini tercih ettiklerini söyledi.
Reklamın kahramanı huysuz keklik ‘Nakit’
Kampanyayı yürüten reklam şirketi UltraRPM’nin yöneticisi Faruk Kaptan, Osmanlıca’da nakit kelimesinin anlamlarından biri olan ‘keklik’in BKM’nin yeni banka kartı kampanyasında huysuz, başına buyruk, geçimsiz karakteri ‘Nakit’e dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:
“Keklik, yani ‘Nakit’ banka kartının, onu tahtından etmesinden dolayı memnuniyetsizliğini açıkça belli ederek, her fırsatta banka kartı kullanan insanlara, çeşitli tuzaklar kurmaya başlıyor.”
‘Nakde veda’ hareketi başlıyor
Faruk Kaptan, kampanyanın mecraları hakkında bilgi verirken de, “Dijital platformlarda sosyal mecraların etkin olarak kullanılacağı kampanyanın merkezinde www.baybaynakit.com isimli özel bir web sitesi var. Burada Nakit hikâyeleri için hazırlanan filmleri izleyebilecek, Baybaynakit’in Facebook veTwitter’daki sayfalarına giderek ‘nakde veda’ hareketinin yakın birer takipçisi olabilecekler. İnteraktifolarak da kampanyaya katılabilecekler” dedi.
milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir