Kyk Kredi Borcu Erteleme Nasıl Nereden Yapılır? Şartlar nedir?

Kyk Kredi Borcu Erteleme Nasıl Nereden Yapılır? Şartlar nedir? Kredi Borcu Erteleme DilekçesiKYK borç erteleme nasıl yapılır?
KYK borç ertelenebilmesi için bazı kriterlere uymanız gerekiyor. Bu kriterlere uyan kişiler, borçlarını erteletebildiği gibi kriterlere uymayanlar için herhangi bir şekilde erteleme hakkı bulunmamaktadır. Borç erteletmek isteyenler için aranan şartlar ise şöyledir; İşsizlik: İşsiz kalanlar için borç erteletmek mümkündür. Fakat bu ertelemeyi yapabilmek için kişilerin hiçbir şekilde sigorta kayıtların güncel olmaması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde sigortası ödenen ve bir işte çalışıyor olarak gösterilirse erteleme iptal edilmektedir.
Bunun yanında çalışmayan kişiler, borç ödemesi aksatılmamış ise bu ertelemeden yararlanabilir. Askerlik: borç ödemesi başlamayan ya da borçlarını düzenli öderken askere gitmek durumunda kalan kişilerin borçları da ertelenmektedir. Bunun için askerlik belgesinin kuruma götürülmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede askerlik süresi boyunca kişinin borçları ertelenecektir. Yüksek lisans ve doktora: eğitim sonrasında yüksek lisans ya da doktora yapanlar borçlarını erteleyebilir.

Burada aranan şart, bu eğitimlerin normal eğitimin bitiminden hemen sonra başlamasıdır. Herhangi bir süre girdiği takdirde borç erteleme mümkün değildir. Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek Kurumumuzun Ziraat Bankası ile yaptığı ve 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe giren protokolde yeni düzenlemeler hayata geçti. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6’sında, kredi ödemeleri ise 7’sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olanlara ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak. Kurumumuzun yaptığı yeni protokolde daha önceki protokollerde olmayan bir yenilik daha dikkati çekiyor.
Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek. Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2’lik komisyon binde 1’e düşürülüyor. KYK BORÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir