Kredi Kartlarında Tek Limit Nasıl Uygulanacak


Müşteriye tek limit getiren sistem için bilgisayar yazılımıhazırlanıyor. Kişiye kart veren üç banka limitin üzerine çıkamayacak. Limit aşılırsa sistem alarm verecek.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartına tek limit çalışması büyük yankı uyandırdı, gözler limit oranının nasıl belirleneceğine çevrildi.Bankalar, limit hesaplaması için müşterinin kira, tahvil, bono gibi gelirini bir arada görebileceği, riskleri analiz edebileceği özel bir yazılım programı kuracak. İlgili kişiyekart veren üç banka limitin üzerine çıkamayacak. Limit aşımı durumunda yazılımprogramı alarm verecek.
BDDK, kredi kartına “tek limit” uygulamasına ilişkin çalışmasını tamamladıktan sonraBankalar Yasası’nda değişikliğe gidilecek.
BDDK yetkilileri, 2012 yılında çerçevesi tamamlanacak olan tek limit uygulamasınınteknik altyapısının hazırlanması konusundabankalarla mutabakatın zorunlu olduğunu belirtiyor. Tek limit uygulamasıyla kredi kartıhacimleri düşecek olan bankalar ise bunun rekabete engel olacağını savunarak karşı çıkıyor. Bankacılar, bu uygulamaylamüşterilerin kredi kartı ve banka seçme esnekliğinin de yok olacağını öne sürüyor.
MASADA 2 FORMÜL VAR
Tek limit uygulaması için iki formül öngörülüyor. Birincisine göre, her kart sahibiningelirleri toplanacak, harcama tutarı bildirilecek ve buna göre bir limit belirlenecek. Diğer formülde ise gelirine göre istediği kadar bankadan istediği kadar kart alabilecek. Geliri 4 bin lira olan bir vatandaş, bir kartıyla 2 bin liralık alışveriş yaptığında diğer kartların limiti de aşağı inecek
TEK LİMİT UYGULAMASI NEDİR?
Kredi kartına “tek limit” uygulamasıyla müşterilere bir limit belirleniyor. Bir ya da birkaç bankadan alacağı kartların limit toplamında belirlenen bu tutar aşılamıyor. Toplam limiti 10 bin TL olarak belirlenen müşteri isterse bunu tek bankadan, isterse de 5 bankadan alacağı kartla kullanabiliyor.
Kart aidatında ahlaksız teklif
Bankalar ile tüketiciler arasındaki kredi kartı aidatı savaşı tam gaz sürerken bazı bankaların, aidatlarla ilgili tüketicilere ‘harcamanızı artırın aidat almayalım’ teklifinde bulunmaya başladığı ortaya çıktı
Star’dan Hüseyin Özay’ın edindiği bilgiye göre son dönemde bankaların büyük kısmı, kredi kartı aidatlarını tüketicilerin kredi kartı harcamalarını artırmak için kullanmaya başladı.
Yıllık 10 lira ile 100 lira arasında değişen aidatın iptal edilmesine isteyen tüketiciye, ‘aylık 300 veya 500 lira harcama taahhüdünde bulunursanız aidatınız iptal edilir’ deniliyor.
Birçok tüketici de bankaların teklifini kabul ediyor. BDDK kaynakları ise bu yöntemin, kredi kartı harcamalarının artmasına neden olduğu görüşünü savunarak, konuyla ilgili yeni önlem alınmasının düşünüldüğünü bildirdiler.
Zaman-Star gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir