Kredi kartında aidata devam ücrete sınırlama var

BDDK Başkanı Mukim Öztekin hazırladıkları yeni kredi kartı düzenlemesini açıkladı: Kredi kartı almak ve kart limitini artırmak isteyenden yazılı başvuru alınacak. Bankalar müşterinin haberi olmadan kredi kartı çıkartmayacak. Kart ücreti ve hesap işletim ücretinde fahiş tarife olmayacak 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, kredi kartı almak isteyenlerden yazılı talimat alınacağını açıkladı. Ekonomi Muhabirleri Derneği ile sohbet toplantısında konuşan Öztekin, “Banka müşterinin haberi olmadan kredi kartı çıkartmayacak, kredili mevduat hesabı açamayacak. Kredi kartı talebi ve limit artırımı yazılı talimata bağlanacak. Bu konularda düzenleme yapacağız” dedi.
Aidata devam
Öztekin, “Kredi kartı aidatı ve hesap işletim ücreti konusunda da bir standart sorunu var.BDDK’da tüketici dairesi kurarak buna bir standart getireceğiz” dedi.
Verilen hizmetin bir bedelinin olması gerektiğini, hiç bir şeyin bedava olmaması gerektiğini ifade eden Öztekin, herkesin ödeyeceği tutarı bileceğini söyledi. Öztekin, “Bankacıların lehine konuştuğumu da zannetmeyin, ama bu işin bir bedeli var. Ben kredi kartı alıyorum, yüksek aidatlıysa almıyorum ya da itiraz edip ödemiyorum. Bankalar farklı farklı ücret alıyor. Belirlenecek rakamlar fahiş ve tüketiciyi mağdur edecek seviyelerde olmamalı” diye konuştu.
Öztekin, mayıs sonu itibariyle bankacılık sektör kârında yüzde 14 artış olduğunu, 2012 yılında toplam kârın 23 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.  Öztekin, “Bankacılık sektörü son 10 yılda yaklaşık yüzde 10.5’lik reel büyüme kaydetti. Önümüzdeki 10 yılda da aynı şartlar devam ederse sektörün böyle bir büyüme trendini izlemesi kuvvetle muhtemel” diye konuştu.

Bankacılık kârlı yabancılar çıkmaz
Öztekin, kriz nedeniyle yabancı bankaların Türkiye’den çıkıp çıkmayacağı konusunda, “Türkiye’de şu anda bankacılık kârlı. Çok çıkılması taraftarı olunacağını düşünmüyorum. Bankalarımız değerli şu anda. Ben bu kârlılığı bırakacaklarını düşünmüyorum. Eğer niyetleri varsa çok talipli olunacağını zannediyorum” dedi.
Japon banka ağustosta başvuracak
Öztekin Odea dışında BDDK’ya resmi olarak lisans başvurusu bulunmadığını açıklarken, Japonyamerkezli Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ’nin (BTMU) de ağustosta ruhsat için BDDK’ya başvurması bekleniyor. Japonya merkezli Mizuho Corporate Bank da lisans alma isteğini açıklamıştı.  Öztekin, “Türkiye güvenli liman, gelenler güçlü olmalı, müteşebbisimize, yatırımcılarımıza katkı sağlamalı. Bankacılık parası olanların, güçlü sermayesi olanların yapacağı bir iş. 300 milyon doların altında sermayesi olanlara lisans vermeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.
Ev alanlar borcuna sadık
* 29 Haziran itibariyle takibe dönüşüm oranı yüzde 2.7 oldu.
* En düşük takibe düşüşüm oranı tüketici kredileri içinde konut kredilerinde binde 8 olarak görüldü.
* Denetim ve gözetim faaliyetinde risk odaklı daha pro-aktif bir denetim hedefliyoruz.
* Sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) açısından Basel II standartlarına uyum konusunda sorun kalmadı.
* Kredi portföyünün çoğunluğu derecelendirilmemiş durumda. Bu soruna kısa zamanda çözüm bulunacak.
* Hak ettiğimiz notlar da ülkemize verilirse bu imkanların daha da artacağına inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir