Kredi Kartı Borcumu Nasıl Ödeyebilirim?

Kriz döneminin de etkisiyle bir çoğumuz kredi kartlarına yöneldik . Bir türlü tamamını ödeme fırsatı bulamadığımız kredi kartı borçlarımız, zamanla artarak daha da ödenemez hale geldi. Özellikle ekstre borcu ödendiği takdirde, alışverişler için faiz işletilmemesi nedeniyle yararlı bir alışveriş aracı olabilen kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığımızda ve gelirin çok üstünde harcama yaptığımızda, biz tüketicilerin başına büyük belalar açmaktadır. Bir çok tüketici, birden çok kredi kartı kullanmakta ve buna bağlı olarak borcunu unutmakta ya da yüksek ekstreleri nedeniyle borcunun tamamını ödemeyi sürekli ertelemektedir.
Kredi Kartı Borcumu Ödeyemediğimi Nasıl Anlarım?
Kredi kartı sahiplerinin büyük bir kısmı maalesef kredi kartı borcunu ödeyemez durumda olduğunu kabul etmekten kaçınmaktadır. Çeşitli giderlerden sonra arta kalan paramız ile kredi kartı borçlarımızın en az asgari tutarını ödesek bile, harcamalarımızı devamlı olarak kredi kartı ile yapmak zorunda kalıyorsak, biz kredi kartını borcunu ödeyemiyoruz demektir. Gerçek anlamda bir kredi kartı ödeme planı oluşturmak için, öncelikle kredi kartına para yatırdıktan sonra, mutlaka daha az kredi kartı harcaması yapabiliyor olmalıyız.
Kredi Kartı Borcumu Borç Transferi ile Ödeyebilir miyim?
Borç transferi yapmadan önce bilmemiz gereken bazı durumlar vardır. Bunları genel olarak sıralarsak;

-Mutlaka maddi durumumuzun düzelmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Sadece faiz korkusu nedeniyle kredi transfer yapıyorsak bu sefer de ödemelerde sorun yaşayabiliriz.
-Bankalar genel olarak ödemelerini düzgün yapabilen kişileri tercih etmektedir, kredi çekmeden önce, kredi kartı borcumuzun en az asgarisini düzgün ödüyor olmalıyız.
-Borç transferi ile ihtiyaç kredisi arasında fark yoktur ve çoğu banka masraf adı altında ücretler talep etmektedir. Masrafsız ihtiyaç kredileri ise faiz oranlarını bu duruma göre belirlemektedir. Kıyaslama yaparken *MDFOoranlarını incelemek daha uygundur.
-Kredi kartı faiz oranları zamanla düşmüştür ve ihtiyaç kredisi ile arasındaki uçurum artık kapanmaya başlamıştır. Düşük miktarda kredilerde daha dikkatli olmalıyız.
-Bankalar asgari tutarın altındaki ödemelerde bir süre sonra kredi kartını kullanıma kapatmaktadır ama bu durum ödeme yapmamıza engel değildir.
Aşağıdaki tabloda, kolay hesaplamak adına masrafsız olarak 12 aylık farklı tutarlar için kredi alınmıştır. Daha sonra alınan tutar kadar kredi kartına ödeme yapılırsa, toplam ödeme ve ay sayısı hesaplanmıştır ve her tutar için borç transferi ve nakit ödeme kıyaslanmıştır.

Tabloda görüldüğü üzere, borç miktarı arttıkça borç transferinin sağladığı yarar ve bizi ödemekten kurtardığı miktar ile sağladığı kazanç artmaktadır. Borç transferi yapılması aşamasında kredi kartı borcumuzun fazlalığını, taksit miktarını ve toplam ödemeyi mutlaka gözden geçirmemiz gerekmektedir.
Hürriyet Kıyasla / Yıldıray Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir