Kredi Faizlerinin Düşmesi Kaçınılmaz

Türkiye’nin kredi notunun ‘yatırım yapılabilir seviyeye’ yükseltilmesinin etkileri reel sektörde de kendini gösterdi.. 
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in, Türkiye’ninkredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının piyasalarda yarattığı coşku sürüyor. Gösterge faiz yüzde 6.48 ile tarihinin en düşük seviyelerine inerken, borsa rekorlar kırıyor. Kısacası deyim yerindeyse Türkiye’ye oluk oluk para akmaya devam ediyor. Finansal piyasalarda esen bu olumlu havanın Türk şirketlerine ve vatandaşa da yavaş yavaş yansımaya başladığı görülüyor.
Özellikle Türkiye ekonomisinin temel direği sayılan küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) kredi segmentinde, faizlerde önümüzdeki günlerde 2 puanlık bir düşüş öngörülüyor. Şu anda bankacılık sektörünün KOBİ kredisi fiyatlamaları şirketin kredibilitesine göre değişmekle birlikte yüzde 11.5 ile yüzde 19 arasında değişiyor.
YÜZDE 14’TEN YÜZDE 12’YE İNER 
Bankacılık sektörünün ortalama KOBİ kredisi faizoranları ise yüzde 14’ler seviyesinde bulunuyor. Bankacılar, Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının fonlama maliyetlerini düşüreceğini ve en geç 1-1.5 ay içinde KOBİ kredilerinde ortalama faizin 2 puan kadar inerek yüzde 12’ler seviyelerine düşeceğini söylüyor. BDDK verilerine göre Eylül 2012 itibarıyla bankaların KOBİ niteliğinde 2 milyon 188 bin müşterisi bulunuyor. Yine aynı dönemde bankaların nakdi ve gayri nakdi toplam KOBİ kredisi stoku 218.4 milyar TL seviyesinde. Bu tutarın 172.2 milyar TL’si nakdi, 46.2 milyar TL’si ise gayri nakdi kredi.

‘FAİZ DÜŞÜŞÜ KAÇINILMAZ’

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan: “Not artışı sonrası oluşan genel faiz düşüşünün KOBİ segmentine de hızla yansımasını bekliyoruz. Fakat ekonomik faaliyet ve büyüme iyileşmeden firma bilançolarının çok da iyileşmeyeceğini de bekliyoruz. Bu yüzden, yaşanacak olan faiz düşüşü bilançosu düzgün KOBİ’lere olumlu yansır. Ancak bilançosu toparlanmayan firmalara faiz düşüşlerinden bir yansıma olmayacaktır. Not artışının ardından ortalama faizlerin düşüşü kaçınılmaz. O yüzden ben KOBİ kredisi faizlerinde 11.5 puan düşüş bekliyorum.”

‘FONLAMA MALİYETİ DÜŞÜYOR’

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere “Türkiye’nin ‘yatırım yapılabilir ülke’ notuna yükselmesi her şeyden önce bankaların kaynak maliyetlerini düşürecek bir gelişme. Artık hem Türk bankaları hem de şirketler yurtdışında daha iyi imkânlarla kredi bulabilecekler. Vade ve fiyatlama açısından biraz daha esnek fiyat imkânı oluşacak. Bu gelişmeler de bir süre sonra kredi faizlerine yansıyacak. Bunlar belli bir vadede olacak. Ben Moody’s’den de bir not artışı bekliyorum. Bu da zaman içerisinde daha pozitif bir katkı yapacaktır.
SEFER YÜKSEL/HABERTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir