Kredi Faizleri Yükselecek Beklentisi Kredi Başvusurunu Arttırdı

vakıfbank
Zorunlu karşılık oranlarındaki artışı değerlendiren Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, tüketicilerin ‘faizler giderek artacak’ korkusuyla kredi almaya yöneldiğini söyledi. İlk iki aydaki kredi talebindeki artışta bunun etkisinin olduğunu belirten Kalkan, faiz artışlarının nisan ayı başından itibaren görüleceğini aktardı. Kalkan’a göre, banka kârlılıkları yüzde 15-20 azalacak.
Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları artırarak piyasadan yaklaşık 42 milyar liraya yakın parayı çekmesinin ardından bankaların kredi faizlerini yükseltmesi bekleniyor. Bankacılardan bu yönde gelen açıklamalar, kredi ihtiyacı olanları bir an önce bankalara başvurmaya sevk ediyor. Bankaların maliyetlere dayanamayıp bunu tüketiciye yansıtacaklarını belirten Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, “Zorunlu karşılıkların bankaların üzerinde maliyetleri artıracağı ve giderek faizlerin yükseltileceği korkusuyla tüketici kredi almaya yöneliyor. Özellikle birinci ve ikinci aylardaki kredi talebindeki artışın gerisinde de bu var.” dedi. Sendikasyon kredisi imza töreninden sonra konuşan Kalkan, tüketicilerin, “Nasıl olsa faizler artacak, ben ihtiyacımı bir an önce gidereyim” düşüncesine sahip olduğuna dikkat çekerek, bu yönelmenin kredi genişlemesini hızlandırdığını söyledi.

Bankalara getirilen yükün fiilen etkisinin 15 Nisan’da olacağını bildiren Genel Müdür, faiz artışlarının nisan başından itibaren görüleceğini ifade etti. Ne oranda faiz artırımı olacağının henüz belli olmayacağını aktaran Kalkan, “Bankalar arasında çok yoğun bir rekabet var. O rekabet nedeniyledir ki şu ana kadarki yüklerin hiçbirini yansıtamadık. Kasımdan bu yana yapılmakta olan tüm zorunlu karşılıkların yükleri fiilen bankaların üzerinde kalmış oldu ve fiyatlara büyük ölçüde yansıtılamadı ama artık bundan sonra zannediyorum o mümkün olamayacak ve yine de rekabet şartlarına bağlı olarak bir miktar faiz artışları olacak. Çok yüksek olacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.
Merkez Bankası’nın munzam karşılıkların artırılmasına ilişkin kararının bankaların üzerine ciddi yük bindirdiğini vurgulayan Süleyman Kalkan, bankaların bunu maliyetlerine yansıtacağını ama yine de kârlılıklarında yüzde 15 ile 20 arasında azalmaya sebep olacağını dile getirdi. Kalkan, vadelere göre farklılaştırma politikasını ise doğru bulduğunu sözlerine ekledi.
İhracatçıya 1 milyar dolarlık kaynak
Tarihinin en büyük sendikasyon kredisine imza atan Vakıfbank, 16 ülkeden 34 bankanın katılımıyla 192,5 milyon dolar ve 573,5 milyon Euro olmak üzere toplam 1 milyar dolarlık kredi temin etti. İmza töreninde konuşan Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, bu tutarın uluslararası piyasalarda Türkiye’nin itibarını gösterdiğini belirterek, “Bu krediyi dış ticaretin finansmanında kullanacağız.” dedi. 1 yıl vadeli yeni sendikasyon kredisi Libor/Euribor + yüzde 1,1 oranı ile kullanılıyor. Koordinatörlüğü yapan West LB AG Bank’ın Yönetici Direktörü David Pepper ise “Bu işlemin başarısı hem Vakıfbank’ın muhabir bankalar nezdinde kazandığı itibarı hem de 3 yıldır devam eden ekonomik dalgalanmalara karşı koyabilen Türkiye’ye bağlılığı göstermektedir.” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir