Köprü ve otoyolda gişeler kalkıyor

hgs kartKöprü ve otoyollarda KGS sistemi 31 Aralık’ta sona ererken, HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) devreye girecek. PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural şu ana kadar 500 bin HGS kartı sattıklarını, hedeflerinin ise 4 milyon adet satış gerçekleştirmek olduğunu söyledi.
Tural, HGS’nin altyapısı için 14 milyon dolarlık ihale yaptıklarını belirtti. Asıl amaçlarının köprü ve otoyollardan gişeleri kaldırmak olduğunun altını çizen Tural, “Köprü ve otoyol ihalesini alanlarla da görüşeceğiz. Anlaşabilirsek, havadan tanıma sistemini getirip gişeleri kaldıracağız” dedi.
HGS’nin ömrü 8 yıl 
PTT ile İş Bankası arasında işbirliğinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına katılan Tural, 5 TL’den satılan HGS’lerin kullanım ömrünün 8 yıl, 30 dolardan satılan OGS’lerin kullanım ömrünün ise 3 yıl olduğuna dikkat çekti. İş Bankası ile PTT arasında yapılan işbirliği ile İş Bankası şubelerinden ve internet şubesinden banka müşterilerine HGS etiket satışı ve otomatik bakiye yüklemesi işlemi gerçekleşecek.

Bu satış ve yükleme işlemini, İş Bankası’nın kredi kartı ya da ek hesap sahibi müşteriler yapabilecek. HGS etiketinin bakiyesi belli bir limitin altına indikçe otomatik yükleme işleminin gerçekleştirileceğini ifade eden Tural, “Geçiş sırasında kartın okunmaması durumunda önce sistem yoklama yapacak. Geçen kişinin HGS kartının olduğunun anlaşılması durumunda herhangi bir ceza uygulanmayacak” dedi.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise işbirliği ile köprü ve otoyol geçişlerini kolaylaştıran HGS’nin otomatik yükleme kolaylığının müşterilerin hizmetine sunulduğunu belirterek, “HGS etiketleri şubelerimizden, 1. sınıf HGS etiketleri ise hem şubemizden hem de internet şubemizden ücretsiz olarak alınabilecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir