Kış Lastiğinde Talep Patlaması Yaşanıyor

kış lastiğiKar yağışıyla birlikte kazalarda ciddi oranda artış yaşandı. Ağır şartlar, kış lastiğine talebi patlattı. Ticarî araçların kış lastiği kullanma mecburiyeti var. Ancak, ne onlar ne de özel araçlar kış lastiği bulabildi. Çünkü, fabrikaların üretimi, talebi karşılayamadı.
İstanbul’da önceki gün aniden bastıran kar, birçok kişiyi hazırlıksız yakaladı. Kaza sayılarında artış görünürken, İstanbul trafiği felç oldu. Özellikle Anadolu ve Avrupa yakasında yüksek bazı ilçeler beyaza büründü. Birçok ilçede belediye otobüsleri ana halterler dışındaki alanlara sefer yapamadı. Vatandaşlar otobüs duraklarında mahsur kaldı. Yollarda kalan araçların bir çoğunda kar lastiği, zincir ve halat olmaması dikkat çekti. İstanbul dünü ise sakin geçirdi. Kış için hazırlık yapmayan sürücüler oto servislerine akın etti. Kış lastiği almak için kuyruğa giren sürücüler kar lastiklerini alır almaz rahatladı.
Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş da genelge kısa sürede uygulamaya koyulduğundan, Türkiye’deki lastik fabrikalarının ihtiyacı karşılamakta zorlandığını belirtti. Karataş, “Zorda kalan tüketici, lastiği bulmakta güçlük çektiği için bulduğu yerde normal fiyatın üstünde alıyor. Bulamayan ise cezalarla karşı karşıya kalıyor” diyerek düzenlemenin gözden geçirilmesini istedi. Genelgenin çok kısa sürede çıktığını vurgulayan Mustafa Karataş,”Türkiye’de 15 milyon araç var.
Bu araçların yaklaşık 8 milyonu binek, 4 milyonu ticari; yani bir anda 4 milyon aracın lastikleri söz konusu. Bu ticari araçların hepsinin lastik ebadı aynı değil. Kolay hazırlanacak bir talep değil. Geçiş süresi verilseydi, imalatçılar da satıcılar da önceden tedbir alır, zamanında ve normal fiyatlarla talepleri karşılardı. Şimdi ise zorda kalan tüketici, lastiği bulmakta güçlük çektiği için bulduğu yerde normal fiyatın üstünde rakamlarla alıyor. Bu bir geçiş dönemi; aksaklıklar olsa da kış lastiği mevzuatı gerekliydi ve çıkarıldı. Bizdeki bu aksaklıklar, Avrupa’da ülkelerinde de yaşandı. Önümüzdeki günlerde düzeleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

OTO SERVİSLERİ: Kar yağmadan kimse lastiğini değiştirmiyor
Kışa hazırlıksız yakalanan sürücüler soluğu oto servislerinde ve lastikçilerde aldı. Oto serviste görev yapan Ali Sayakoğlu, önceki günkü yağışın ardından gün boyunca araçların kuyruk oluşturduğunu söyleyerek, “Sürücülerin kış şartlarından haberi var. Ancak her yıl kar yağışını artırmadan kimse lastiklerini değiştirmiyor. Ya da zincir veya halat talebinde bulunuyor” diye konuştu. Sayakoğlu piyasada orijinal kar lastiği üretiminde talep fazlası yüzünden üretim güçlüğü yaşandığını belirterek, “Müşterilerimize lastik yetiştirmekte zorlanıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir