Kart aidatına standart geliyor

Hesap işletim ücreti ve kredi kartı ücreti konusunda bankaların farklı rakamlar aldığını belirten BDDK’nın yeni Başkanı Mukim Öztekin kurum olarak Tüketici Dairesi kuracaklarını açıkladı. Öztekin, sözleşmede belirtiliği sürece bankaların kart bedeli alabileceğini; ancak kart ücreti ve hesap işletim ücretine bir standart getirileceğini kaydetti. 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, Mayıs sonu itibariyle bankacılık sektör kârında yüzde 14 civarında artış olduğunu, trendin böyle devam etmesi durumunda 2012 yılında kârın 23 milyar lirayı bulabileceğini söyledi. Öztekin, kredi kartı ücreti ve hesap işletim ücreti konusundaki standart sorununa da değinerek bu konuda bir standart oluşturulacağını açıkladı. Öztekin, ayrıca tüketici mağduriyetlerini önlemek için tüketici dairesi kuracaklarını dile getirdi.
Ekonomi Muhabirleri Derneği ile sohbet toplantısında açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Öztekin, “Mayıs sonu itibariyle sektör kârı yüzde 14 civarında büyüdü; trend böyle devam ederse sektör kârı bu yıl 23 milyar lirayı bulabilir” dedi. BDDK Başkanı Mukim Öztekin, şu mesajları vredi.
Sektörün büyümesini arzu ediyoruz. Türkiye en önemli güvenli limanlardan biri olarak kabul ediliyor. Türkiye’ye gelenler güçlü olmalı ve katkı sağlamalı. İzin verdiğimiz, güçlü olduğuna sektöre katkı sağlayacağına inandığımız herkesi elbette ülkemize bekliyoruz.
-Bankacılık parası olanların, güçlü sermayesi olanların yapacağı bir iş. Bizim istediğimiz 300 milyon dolar bankaların kendi sermayesi… Bu rakamda da değişikliği düşünmüyoruz. Türkiye’de banka kuracaklar, 500 milyon lira sermaye ile kurmalıı.
-Türkiye’de şu anda bankacılık kârlı. Çok çıkılması taraftarı olunacağını düşünmüyorum. Bankalarımız değerli şu anda. Geçmişte grupları içinde yüzde 10 ağırlığa sahip bankalarımız şu anda ilgili grupların lokomotif bankası, firması konumuna gelmiş durumda. Ben bu kârlılığı bırakacaklarını düşünmüyorum. Eğer niyetleri varsa çok talipli olunacağını zannediyorum.
BDDK SOMURTAN KURUM DEĞİL
Önümüzdeki dönem şeffaflık ve risk odaklı olma büyük önem taşıyor. Denetim ve gözetim faaliyetinde bulunurken bunu da göz önünde bulunduracağız ve risk odaklı daha pro-aktif bir denetim hedefliyoruz.
-Kredi kartı ücreti ve hesap işletim ücreti konusunda bir standart sorunu var. BDDK olarak tüketici dairesi kuracağız ve bu konuda sektörle çalışacağız. Bu konuda beş kurum ortak olarak çalışıp standart getirecek. Verilen hizmetin bir bedelinin olması gerekir. Bankalar burada farklı farklı ücretler alıyor. Belirlenecek rakamlar fahiş ve tüketiciyi mağdur edecek seviyelerde olmamalı.

-Müşterilerin haberi olmadan yeni kredi kartı çıkarılmaması ve kredili mevduat hesabı açılmaması gerekir. Kredi kartı talebi ve limit artırımı yazılı talimata bağlanmalı. Ben bunu arzu ediyorum… Bu konularda en kısa zamanda düzenlemeleri yapacağız.
-BDDK somurtan, uyaran ve sürekli parmak sallayan bir kurum değil. Amacımız sektörün gelişmesini ve sağlıklı işlemesini sağlamak. ‘Yoksa bankacı arkadaşlarımıza kızmaktan hiç hoşlanmam. Ben bana yapılmasını istemediğim hiçbir davranışı başkalarına yapmayı arzu etmem.
BANKALAR KART BEDELİ ALABİLİR
Sözleşmede belirtiliği sürece bankalar kart bedeli alabilir. ‘Ben bir tartışmaya girmek istemiyorum. Sonuçta bir bedel. Bankacıların lehine konuştuğumu da zannetmeyin. Ama bu işin bir bedeli var. Müşterilerine biliyorsunuz sıfır faizle kredi kullandıran bankalar var. Sonuçta bankalar verim hesabı yapıyor. Bu verim asgari alması gereken kar mantığı ile hareket ediyor. Elbette kredi kartı konusunda bizim harcama kültürümüzde bir eksiklik var. Tüketicimizin de o noktada bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir