İşkur ve Kosgep'in 27 bin Liralık Hibe Sınavında Kopya iddiası

Bin 900 kişinin katıldığı sınavdan tam puan alan adayların olması ve 80 üzeri puan alan adaylar arasında soyadları aynı olanların ve hatta eşlerin olması sınava giren diğer kişilerin tepkisine neden oldu. Sınava giren adaylar sınavın iptalini istiyor.
İş-Kur’un iş yeri açmak isteyen vatandaşlara 27 bin TL hibe vereceğini söyleyerek yaptığı “Girişimcilik Sınavı”na katılan vatandaşlar sınavın sonuçlarını şikayet etti. Sikayetvar.com’a yapılan şikayetleri değerlendiren firma yetkilileri sınavda kopya çekilmiş olabileceği olasılığını gündeme taşıdı.
ANKA’ya sınav hakkında kuruma yapılan şikayetleri değerlendiren Sikayetvar.com yetkilileri kendilerine yapılan şikayetler arasında, sınava girenlerin sınavda 100 tam puan alan kişilerin olduğunu ve 80 üzeri alan kişiler arasında soyad benzerliklerinin olduğu için sınav güvenliğinden kuşkulu oldukları ifadelerinin yer aldığı belirtildi. Şikayetler üzerine harekete geçen firma yetkilileri İş-Kur uzmanları ile görüşerek konuyu değerlendirdi.
“TAM PUAN ALAN EŞLER YOK”
Türkiye İş Kurumu (İş- Kur) bin 900 kişi arasında 4 kişinin 100 tam puan aldığını doğrularken bu dört kişi arasında soy adı benzerliği olmadığını belirttiler.
Uzmanlar, geçtiğimiz hafta yapılan sınava diğer aylarda yapılan sınavlara göre büyük bir ilginin olduğunu kaydederek yoğun ilgi nedeni ile sınav sonrası uygulanan prosedürlerde değişikliğe gidildiğini ve bundan sonra yapılacak sınavlarda da ilginin devam etmesi halinde sınav sonrasında kursa katılan kişilerin seçiminde değişiklik yapılacağını açıkladılar.

Yapılan açıklamada, “Girişimcilik sınavına işsiz, 18 yaş üstü ve ilkokul mezunu üstü yanlış kodlama yapıldığı için elemen adaylarla birlikte bin 900 kişi katıldı.
Sınavda başarılı olanlar 72 saatlik 12 iş günü kursa katılıyorlar. Girişimcilik dersi alan adaylar KOSGEB’e verecekleri iş planı dosyasının nasıl hazırlanacağını öğreniyorlar.
İş-Kur verilen hizmetin eğitim kısmı ile ilgileniyor. Yapılan sınav sonrası adayların seçiminde 80 ve üzeri puan alan 190 kişi seçilerek mülakata alındılar. Yapılan mülakat sonrası 190 kişi arasından 75 kişi kursa alındı” denildi.
“ADAYLAR SINAVIN İPTALİNİ İSTİYOR”
Sınava giren adayların “13.01.11 tarihinde katıldığım girişimcilik sınavını kazanamamışım kazananlar ise soy isimleri aynı olan 4-5 kişi vardı bir de karı koca 100 puan alan iki kişi vardı. Yanlış bir uygulama sınav iptal edilmelidir” şikayetlerini uzmanlar şöyle yanıtladı:
“Sınavda bir iş yeri açılırken nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorular soruldu. Her soru 4 puan olmak üzere 25 soru yöneltildi.
Sınava giren adayların sınav kağıtları optik okuyuculardan geçirildikten sonra sonuçlar açıklandı.
Kurs almaya hak kazanan adaylar arasında karı koca olan kimse yok. Bin 900 kişinin katıldığı sınavda 4 kişi tam puan aldı.
Ayrıca 96 puan 10 kişi de bulunmakta. Bu kadar çok adayın katıldığı bir sınavda tam puan almak abartılı değildir.”
“KOSGEB SINAV ÖNCESİ SORULARI YAYINLAMADI”
Medyada yer alan ‘Girişimcilik sınavı soruları daha önceden internette yayınlandı” iddialarına da yanıt veren uzmanlar “KOSGEB kendi internet sayfasında girişimcilik sınavı ile ilgili sorular yayınladı fakat; bu sorular ile sınavda sorulan sorular birbirinden farklıdır.
İnternet sayfasında yayınlanan soruların 25 adet olması ve İş-Kur tarafından yapılan sınavda da soruların 25 adet olmasını karıştırıp bilgi verdiler. Yanlış bilgilendirmedir” dediler.
Geçtiğimiz hafta yapılan sınava yoğun katılımın olması nedeni ile adayların seçiminde yeni bir uygulamaya gidildiğini açıklayan uzmanlar daha önce yapılan uygulamalar hakkında da bilgi vererek şöyle devam ettiler:
“Adayların seçiminde 80 ve üzeri puanlar baz alındı. Bin 900 kişinin katıldığı sınavdan 390 kişi 70 ve üzeri puan aldı fakat; 80 üzeri alan 189 kişiyi mülakata çağırdık.
Ekim ayında yaptığımız ilk kursa 74 kişi katıldı ve bunların arasından 50 kişi alındı. Puan aralığı 100 ile 74 arasındaydı. Adayların seçiminde 100 puan kişiden aşağıya doğru saydık.
Kasım ayında yapılan ikinci kursa 203 kişi katıldı ve 100 ile 8 puan alan adaylar arasında seçim yaptık.
Fakat geçen hafta yapılan sınava çok fazla katılım olduğu için yeni bir uygulamaya gidildi. İki aşamalı olarak aday seçiminin yapıldığı sınavda ilk olarak 80 ve üzeri alan kişiler belirlendi daha sonra bu adaylar mülakata çağırılarak aralarından 75 kişi kurs almaya hak kazandı.
Katılım ve puan oranına göre adayların seçiminde değişikliğe gidilebiliyor. Daha sonra yapılacak uygulamalarda da katılıma ve puan oranına göre değişiklikler yaşanabilir.”
(ANKA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir