İpotekli Evler Artık İnternetten Satılıyor

ATO, bankaların, kredi alacaklarına karşılık el koydukları ipotekli gayrimenkullere, tıpkı emlakçılar gibi detaylı bilgiler içeren fotoğraflı ilanlar yoluyla internet üzerinden müşteri aradığını açıkladı
ATO, bankaların, kredi alacaklarına karşılık el koydukları ipotekli gayrimenkullere, tıpkı emlakçılar gibi detaylı bilgiler içeren fotoğraflı ilanlar yoluyla internet üzerinden müşteri aradığını açıkladı.
Ankara Ticaret Odası(ATO), “Emlakçıbank“ başlığıyla gerçekleştirdiği araştırmada elde ettiği bilgileri, yazılı bir açıklamayla duyurdu. Araştırmada, batık kredi miktarının son 5 yılda yaklaşık üç kat artarak 7 milyar 807 milyon liradan 21 milyar liraya çıkarken, bankaların alacaklarına karşılık icra yoluyla el koydukları gayrimenkul sayısında da patlama yaşandığını belirtildi.Araştırmaya göre bazı bankaların internet sitelerinde satılık gayrimenkulün çok sayıda fotoğrafı, uydu görüntüsü, açık adresi ve yol tarifi, son imar durumu, varsa teknik ya da hukuki kusurları gibi ayrıntılar bile yer alıyor.
Kısa sürede alıcı bulmak için gayrimenkullerin fiyatları piyasa rayicinin altında tutuluyor. Alıcı isterse, satın almaya talip olduğu gayrimenkulü, en yakın banka şubesindeki görevlinin yardımıyla görmeye de gidebiliyor.

BANKADAN SATILIK UN DEĞİRMENİ
Bankaların elinde konut, villa, dükkan, bina, fabrika, arsa, tarla gibi gayrimenkullerin yanı sıra un değirmeni, düğün salonu, fındık kırma fabrikası, alışveriş merkezi, balık lokantası, süpermarket, çiftlik, otel, pansiyon, dershane, benzin istasyonu, bağ, kestane bahçesi, incir bahçesi, kavaklık, samanlık, otlak ve fırın gibi gayrimenkuller de bulunuyor.
HALK BANKASI EMLAK ZENGİNİ
5 Ekim 2010 tarihi itibariyle, elinde en çok gayrimenkul bulunan banka Halk Bankası… Bankanın elinde bin 501 adet gayrimenkul bulunuyor. Bu gayrimenkullerin toplam değeri ise 235 milyon liraya yaklaşıyor.
Halk Bankası`nın portföyünde 665 adet daire, 297 adet tarla, 169 adet arsa, 150 adet dükkan, 62 adet bina, 35 adet fabrika, 20 adet büro, 8 adet villa, 7 adet işletme, 88 adet de diğer olarak sınıflandırılan gayrimenkuller bulunuyor.
Vakıfbank bin 492 adet gayrimenkul ile ikinci sırada yer alıyor. Bankanın elinde 403 milyon lira değerinde gayrimenkul bulunuyor. Bankanın 2009 yılı üçüncü çeyrek bilanço rakamlarına göre elinde kalmış olan gayrimenkullerin toplam büyüklüğü 188 milyon lira idi.
Vakıfbank`ın satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında çok sayıda konut ve işyerinin yanı sıra samanlık, fıstıklık, fırın, yemek fabrikası, yağ fabrikası, sentetik çuval fabrikası, besihane, süpermarket gibi gayrimenkuller dikkati çekiyor. Bankanın satış listesindeki en ilginç gayrimenkul Ankara Sincan`daki düğün salonu.
İş Bankası bin 174 gayrimenkul ile gayrimenkul zengini bankalar arasında üçüncü sırada yer alıyor. Bu gayrimenkullerin değeri yaklaşık 227,5 milyon lirayı buluyor.
Sadece bu üç bankanın elindeki gayrimenkullerin toplam değeri 865 milyon lirayı geçti.
HANGİ BANKANIN ELİNDE NE VAR?
Albaraka Türk 317, Garanti Bankası 291, Finansbank 249,Ziraat Bankası 235, Bank Asya 208, Türk Ekonomi Bankası163, HSBC 83, Yapı Kredi 69, Denizbank ise 47 gayrimenkulü satışa çıkardı.
Bankaların internet sitelerinde her bütçeye uygun gayrimenkul bulmak mümkün. Örneğin Vakıfbank`ın elinde, 1 milyon 881 bin 400 liraya da tarla da var, 2 bin liraya da. İş Bankasıİstanbul Büyükçekmece`de 95 bin TL`ye daire, Denizli Çal`da bin liraya tarla, Iğdır`da 7 bin liraya büro, Denizbank İstanbul Beylikdüzü`nde 200 bin liraya villa, Şanlıurfa`da 35 bin liraya daire, Finansbank Ankara Çamlıdere`de 55 bin liraya dağ evi satıyor.
Bankalar ellerindeki gayrimenkulleri yazılı olarak teklif alma ya da açık artırma usulü ile satışa sunuyor. Teklif verme prosedürü bankaların internet sitesinde anlatılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir