İnternet Bankacılığını 9 Milyon Kişi Kullanıyor

Türkiye Bankalara Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankalararası ödemelerin üçte ikisinden fazlasının internet bankacılığı ile yapıldığını belirterek, 2006 yılında 3.4 milyon olan aktif internet bankacılığı müşteri sayısının 2012 yılının ilk altı ayında 9 milyon kişiye yaklaştığını açıkladı. Aydın, “Mobil bankacılıkta 2012 Haziran ayı itibariyle aktif müşteri sayısı 1 milyon kişiye yaklaşmıştır” dedi.
Bilişim Zirvesi’nde konuşan Aydın, teknolojik gelişmelerin, maliyet tasarrufu sağlaması, ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve müşteri memnuniyetini artırması açısından bankaları etkilediğini söyledi.  Aydın, bu sayede ATM’lerden sunulan hizmetlere ek olarak mobil ve internet bankacılığıfaaliyetlerinin hızla büyütülebildiğini, ödeme araçlarının çeşitlendiridiğini kaydeti.
EFT’den 135 milyar TL
Bankalararası ödemelerde kullanılan Elektronik Fon Transferi (EFT) ve Elektronik Menkul Kıymet Transferi’nde artan iş hacimleri ve ürün çeşitliliğinin etkin teknoloji kullanımı ile karşılandığını dile getiren Aydın, “EFT sistemi üzerinden gerçekleşen günlük ortalama mesaj adedi, 2012 Haziranayı itibariyle 744 bin ve günlük ortalama 135 milyar TL civarındadır. Çekli ödemelerde, çeklerin alt kısmında kodlama yapılarak ve çek bilgilerinin fiziki takas yerine elektronik olarak takasa sokulmasıyla tahsilat süreleri kısalmış ve müşteri memnuniyeti artırılmıştır” dedi.

‘Masraf parası doğal’
Aydın, bankaların yaptığı masrafın karşılığını alması ve para kazanmalarının tabii ve doğal olduğunu belirterek, “Bankalar, ‘hizmetlerini bedava yapsınlar, hiç bir şey almasınlar’ gibi bir öngörüyü kabul etmediğimizi ifade etmek istiyorum. Bizim üzerinde durduğumuz, müşterilerin hangi hizmeti, hangi bankadan, hangi fiyatla, nasıl alabileceklerinin açık bir şekilde müşterilere duyurulmasıdır. Bu konuda gereken gayreti gösteriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir