İlk Mikro Kredi Şubesi İstanbul'da Açıldı

Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın verdiği kişisel destekle açılan İstanbul’un ilk mikro kredi şubesi, girişimci kadınların iş hayallerinin gerçekleşmesini sağlayacak. Vuslat Doğan Sabancı Mikro Kredi Şubesi’nin ilk girişimcisi Emine Çiçek oldu
Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan İstanbul dün yapılan resmi bir törenle ilk mikro kredi şubesine kavuştu.
Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın verdiği kişisel destekle açılan İstanbul Bağcılar Vuslat Doğan Sabancı Mikro Kredi Şubesi’nin açılış törenine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, AK Parti İstanbul Milletvekili ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Doğan Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Aydın Doğan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül katıldı.
Merkezin açılışında bir konuşma yapan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’ya teşekkür ederek, İstanbul’un yoksul girişimci kadınlarının projelerinin hayata geçmesi için çok önemli bir imkâna kavuştuğunu söyledi.
‘İyi bir örnek olacak’
Türkiye’de mikro kredi uygulamasına ilk Diyarbakır’da başladıklarını belirten Akgül, Bağcılar’da açılan İstanbul’un ilk mikro kredi şubesinin ilin diğer ilçelerine örnek oluşturacağını ifade etti.
Aziz Akgül, dünyada ilk olarak Bangladeşli ekonomist Muhammed Yunus’un yoksullara kendi işlerini kurmaları için başlattığı ve Yunus’a 2006 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandıran mikro kredi projelerinin Türkiye’de başarıyla yürütüldüğünü anlattı.
Akgül Türkiye’de 48 ilde 63 mikro kredi şubesinin faaliyette olduğunu söyledi. Mikro kredi uygulamasında asıl hedefin girişimci insanlara girişimci bir ruhla kendi gelirlerini elde etmelerini sağlamak olduğunu belirten TİSVA Başkanı Aziz Akgül, mikro kredilerin dışarıda çalışamayacak durumda olan engelli kişilere de verildiğini bildirdi.
Türkiye’de yoksulluk sınırının altında olan 12 milyon insanın bulunduğunu belirten Akgül, “Bu nedenle Sayın Vuslat Doğan Sabancı’nın verdiği destekle açılan İstanbul Bağcılar Vuslat Doğan Sabancı Mikro Kredi Şubesi’nin bölgedeki dar gelirli girişimci kadınlarımızın önünü açacağını düşünüyorum” dedi
Vuslat Doğan Sabancı: Kadınlar kredi batırmıyor

Açılış töreninde girişimci kadınlara seslenen Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, gelir ve cinsiyet eşitliği konularında araştırma yaparken mikro kredi uygulamalarıyla karşılaştığını ve bunun ilk başarılı örneklerini de Diyarbakır’da gördüğünü söyledi.
Diyarbakır Bağlar ilçesindeki kadınların mikro kredi projelerinin başarılarından çok etkilendiğini ifade eden Vuslat Doğan Sabancı, “Hemcinslerimi kutluyorum. Çünkü onlar 500 lira gibi çok küçük sermaye ile kendi adlarını taşıyan vergi tabelalarını yaratmışlar. Gururla kendi işlerini yapıyorlar” dedi.
‘Cesur kadınları kutluyorum’
Kadın girişimcilerin aldıkları kredilerinin teminatının vicdanları olduğunu ifade eden Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, şöyle konuştu:
“Girişimci kadınlarımızla gurur duyuyorum çünkü aldıkları kredileri hiç batırmadan geri ödüyorlar. Türkiye’de bir bankadan alınan kredilerin teminat prosedürlerini düşünün. Buna karşın batık kredi oranı yüzde 5, 6, 7 olabiliyor. Oysa mikro kredilerde bu oran yüzde sıfır. Cesaretlerinden dolayı kadınları kutluyorum.”
İlk girişimci Bursa’dan etkilenmiş
İstanbul’daki ilk mikro kredinin kullancısı Emine Çiçek, Bursa’da bir tanıdığının mikro kredi uygulamasında sağladığı başarıdan etkilenerek bu işin peşine düştüğünü söyledi. Emine Çiçek, şubenin faaliyete geçmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek aldığı krediyi tekstilde kullanacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir