İkinci El Arac Satışında Yetki Belgesi Alma Süresi Doluyor

İkinci el otomobil satışına yetki belgesi ve zorunlu garanti gibi çeşitli düzenlemeler getiren yönetmelik için uyum tarihi 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı.

Güven ortamı sağlanacakYönetmelikteki ertelemeler hakkında konuşan TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ‘’ Yetki belgesi başvurularında sorun yaşayacağını bilen birçok firma başvurularını son ana kadar erteliyor. Uyum sürecinde sorun yaşayan şahıs ve firmaların otoriteler üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskı nedeniyle sektörümüzde kurumsallaşma yolunda atılacak adımlar sekteye uğratılıyor.

Aynı yönetmeliğin 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren ekspertiz ile ilgili maddesinde, herhangi bir erteleme mevcut değil. Ancak, TSE’ den yetki belgesi almış ekspertiz merkezi sayısının istenen seviyeye ulaşmamış olması sebebiyle bir geçiş süreci uygulanıyor ve ekspertiz raporu olmadan noter satış işlemi tamamlanabiliyor. Bu geçiş sürecinin bir an önce tamamlanması ikinci el araç ticaretinde aranan güven ortamının oluşturmasına büyük katkı sağlayacaktır.”

cnnturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir