Hükümetten Karşılıksız 100 Bin TL Hibe Kredi


Nihat Ergün, her yıl 100 genç girişimciye verilen hibe ve kredi desteklerinin kapsamını genişlettiklerini açıkladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, her yıl 100 genç girişimciye verilen hibe ve kredi desteklerinin kapsamını genişlettiklerini açıkladı.
Dev bilişim firması Aplle’ın vefat eden kurucusuna göndermede bulunan Ergün, ‘Türk Steve Jops’lar çıkarmak istediklerini belirterek, yeni yıldan itibaren 500 girişimciye destek vereceklerini söyledi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Rixos Otel’de Yenilikçi Ankara Proje Pazarı konulu toplantıya katıldı. Yüksek maaşla çalışmanın genç girişimcileri tatmin etmediğini ifade eden Ergün, “Benim Türkiye için yapmak istediğim projelerim var. Şimdiye kadar proje kapsamında desteklediğimiz 400 arkadaşımızın enformasyon, makine gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Üretime başladılar, satışa başlayan ihracat yapan arkadaşlarımız var.” dedi. Ergün örnek olarak da Serkan Güner’in ultrasonik yıkama makinalarını, Kazım Yıldırım’ın iklimlendirme sistemlerinin yuvarlak hava kanalı makinasını, Yiğit Orçun Gökbulut’un üç boyutlu oyun motorunu gösterdi.
Söz konusu icatlara yenilerinin eklenmesi için desteklere yenilerini ekleyeceklerini vurgulayan Nihat Ergün, yeni proje hakkında şu bilgileri verdi:
“Teknogirişimciler bizi 3 yıl içinde o kadar mutlu ettiler ki bazı önemli kararlar aldık. 2012 yılından itibaren her yıl 100 girişimciye destek programını 500’e çıkardık. Her yıl 500 arkadaşımıza destek vereceğiz. 10 milyondan 50 milyona çıkaracağız. Projelerini belirli noktaya getiren ikinci faza geçmek isteyen arkadaşımıza ikinci bir destek daha vereceğiz. 500 bin lira daha hibe destek programı hazırlıyoruz. TÜBİTAK vasıtasıyla bunu yapacağız. Teknogirişimcileri iş melekleriyle bulaşacaklar. 10’arlı gruplar halinde ABD’ye göndereceğiz. Silikon Vadisi’nde 3 ay süreyle kalacaklar. Teknogirişimcilerle yazılımcılarla bir araya gelecekler. Biz tekno girişimci arkadaşlarımızın tüm masraflarını karşılayacağız. Yazılımlarını geliştirip dünya pazarına açılacaklar.
BAKANLIĞA PROJE YAĞIYOR
Hibe destekli projeleri de değerlendiren Bakan Ergün, geçen yıl 724 başvuru gelirken bu yıl 1.598 müracaat aldıkları bilgisini verdi. Projelerin 757’sini yazılım, 291’inin elektronik, 157’sinin biyoafro teknoloji, 89’unun ileri malzeme, 46’sının proje kimya sektöründe olduğunu aktaran Ergün, “Türkiye’deki 84 üniversiteden proje geliyor. Yurtdışından 50 üniversiteden 64 proje geldi. Artık uluslararasılaşmaya başladı. Steve jops gibi isimlerin nasıl yatırımcı haline geldiklerini bilmemiz lazım.” dedi.
ORTADA ‘YAĞMA HASAN’IN BÖREĞİ’ YOK, PROJE LAZIM
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, genç girişimcilere verilen hibe kredinin yanlış yorumlanmasını da eleştirdi. Proje olmadan bu desteklerin verilmediğini belirten Ergün, “Ortada Yağma Hasan’ın böreği yok. Teknogirişimciler bu parayı rahat mı aldılar. Yağma Hasan’ın böreği değil. 100 bin liraya hücum diye takdim etmeyin. Bu işin değerini tam takdir edememiş olmaktır. Yoksa ortalıkta yağma hasan’ın böreği varda herkes onu paylaşmak için koşuyor. Böyle bir şey yok.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından hibe desteklerle kurdukları şirketlerin ürünlerini dünya pazarında satanlara ödülleri verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir