Faizdeki Düşük Seviye Bireysel Emeklilik Sistemine İlgiyi Patlattı

bireysel emeklikİlginin gerisinde faizlerin düşmesi ve artan hükümet desteği var. Şimdi gözler 61. Hükümet programına da giren mevzuat değişikliklerinde. Sektörün 2020 hedefi 5.5 milyonun üzerinde katılımcı ve 115 milyar liranın üzerinde fon büyüklüğüne ulaşmak…
İş Bankası’nda 27 yıl hizmet verdikten sonra 5.5 yıldır Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürlüğü görevini yürüten Mete Uğurlu, bilgi işleme ömrünü vermiş. İş Bankası’nın ilk internet bankacılığı, bankamatik programlarını yazan, ilk PC’leri alan ve personele World ve Excel programlarını öğreten Mete Uğurlu, bugün de Anadolu Hayat’ta yaklaşık 3 milyar liralık fonu yönetiyor. Emeklilik şirketi yönetmesine rağmen ‘Hiç emeklilik planım yok. Tek planım her günü mutlu geçirmek’ diyen Uğurlu, bireysel emekliliğin bu yıl gösterdiği performanstan ise oldukça memnun. Neredeyse 2010 yılının tamamında ulaştıkları katılımcı sayısına 271 bin ile bu yıl şimdiden ulaştıklarını anlatan Mete Uğurlu, yıl sonunda BES’e katılanların sayısının 2.7 milyon kişiye ulaşacağını öngörüyor. El sanatlarına yatkınlığı olan ve dededen marangoz olan Mete Uğurlu’nun, bu yeteneğinden dolayı evine hiç tamirci girmemiş. Uğurlu, aynı zamanda 1970’li yıllarda amatör kulüplerde yeşil sahalarda top koşturmuş.
KATILIMCILAR MEMNUN
– Bireyselde rakamlar yakalandı mı?
Sistemin başladığından beri en başarılı ilk 6 ayı geçirdik. Bu sene neredeyse geçen seneki net katılımcı artışına ulaştık. 12 Ağustos itibariyle net katılımcı sayısı 271 bin katılımcı oldu. Geçen sene bu sayı 293 bin 538’di. Fonlarda daha iyi sonuçlar bekliyorduk. Ama özellikle hisse ağırlıklı fonlarda biraz değer kayıpları oldu. Sektör ortalamada pozitif bir getiri sağlamakla birlikte borsadaki düşüşlere paralel hisse ağırlıklı fonlarda ciddi düşüşler var. Bütün fonlar içerisinde hisse senetlerinin ağırlığı yüzde 14,61.
– İlk yarıdaki ilgiyi neye bağlıyorsunuz?
2011’in ilk yarısında artışın nedenleri, BES’in bilinirliliğinin giderek artması ve artık çalışanlara tarafından en fazla tercih edilen ‘yan fayda’ konumuna gelmesi, BES şirketlerinin ortak tanıtım faaliyetleri dahil sistemin tanıtım ve iletişimine büyük önem verilmesi, enflasyonun tek haneli rakamlara indiği günümüzde vergi avantajının daha da öne çıkması olarak özetlenebilir. Katılımcılar BES fonlarının getiri performanslarından memnun.
Evime tamirci girmez
– Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?
Tenis oynarım. El becerisi gerektiren her işe yatkınlığım vardır. Marangozluktan tutun da elektrik tamirciliğine kadar evde bizim eve tamirci girmez. 1970’li yıllarda amatör kümede Ankara’da futbol oynadım. Üniversite takımında oynadım. Sol bekte liberoydum. Çok kuvvetliydim. Sigara içmezdim. Basmadık yer bırakmazdım. Şimdi artık futbol maçı izlemekten bile sıkıldım.
Ev hanımları da vergi avantajından yararlanacak
– Beklenen mevzuatsal değişiklikler neler?
En önemli beklentimiz; vergi tarafında. Doğrudan vergi teşviği dediğimiz uygulamanın başlatılmasını arzu ediyoruz. Uygulama kısaca gelir vergisine muhatap kişilerin yararlandığı vergi avantajından tüm katılımcıların yararlanmasını öngörüyor. Katılımcı ister çalışmayan olsun, ister ev hanımı olsun vergi avantajından mutlaka yararlanacak. Devlet vergi avantajını bütün katılımcılara sağlayacak. Emekli olduğu dönem bunu hak edecek. Fon çeşitlerini artırabilmek örneğin altın fonu, kıymetli madenler fonu çıkarabilmek için mevzuat tarafında düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.
Geleceğe ilişkin tek planı her günü mutlu yaşamak
– Bugüne kadar kaç kişiyi emekli ettiniz?
Sektör genelinde 3.483 kişi bireysel emeklilikten emekli oldu. Bunların yüzde 56’sı Anadolu Hayat’tan.
– Sizin emeklilik planlarınız var mı?
Hiçbir planım yok. Bir tane planım var her günü mutlu geçirmek. Sabah koşa koşa işime geliyorum. Gelecekle ilgili plan yapmıyorum. Bir tane kızım var. Şimdi torun haberi geldi. Keyifle iş yapmaya, değer üretmeye çalışıyorum. Bankacılığa çok emek verdim. Şimdi de buraya emek veriyorum.
Yıl sonu 15 milyarı aşarız
– Yıl sonu beklentileriniz?
Yıl sonu için şu anda 2 milyon 552 bin olan katılımcı sayısının 2.7 milyon civarına geleceğini tahmin ediyorum. Fon büyüklüğünde 15 milyar TL’yi aşarız. Bu sene özellikle son çeyrekte meclis’in açılmasıyla birlikte mevzuatta da önemli değişiklikler olmasını bekliyoruz. O konuda sektör oyuncuları ve Hazine Müsteşarlığı önemli çalışmalar yaptı. Oralarda da olumlu birtakım gelişmeler olursa bu yıla yansımasa bile daha sonraki yıllarda önemli bir ivmelenme olur. 61. hükümetin programında bireysel emeklilik ile ilk kez bir hükümet programında özel ifadeler var. BES’in destekleneceği, her türlü vergi düzenlemelerinin ele alınacağı belirtiliyor. Bu da bizim için ümit verici. 2020 hedefimiz 5,5 milyonun üzerinde katılımcı ve 115 milyar TL’nin üzerinde fon büyüklüğüne ulaşmak.
İlk yarıda 555 bin katılımcıya ulaştık
– Anadolu Hayat ilk yarıyı nasıl geçirdi?
Anadolu Hayat bu tablo içerisinde yine sektör ortalamalarının üzerindeki büyümesini sürdürüyor. Biz şirket olarak katılımcı sayısında 50 bine yakın artış sağladık. 554 bin 991 katılımcıya ulaştık. Yatırıma yönlendirilen tutarda çok iyiyiz. Sektörün ilk sıradaki şirketiyiz. Sektör büyümesini ivmelendirerek sürdürecek. Bunun önemli nedenlerinden birisi bireysel emeklilik en iyi yatırım aracı olma özelliğini giderek güçlendirdi. Vergi avantajına olan duyarlılık arttı. Ayfer Arslan – Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir