Elektrik, Su, Doğalgaz, Telefon Borçlarını Ödemeyenler Kara Listeye Girecek

Torba Kanun’a konulan maddeyle elektrik, su, doğalgaz, telefon borçlarını ödemeyenler kara listeye girecek.Bankalardan kullandığı kredi borcunu ödemeyenlerin izlendiği kara listeyi tutan Merkez Bankası bünyesindeki Risk Merkezi güçlendirilerek Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) devredilecek. Kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra elektrik, su, telefon, doğalgaz ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) gözetiminde faaliyet gösteren ikrazatçılara borçlarını ödemeyenler de kara listeye alınacak.
Vergi borçlarının da kredi başvurularında kara listede değerlendirilmesi gündemde. Yasa son halini aldığında bu netleşecek. Öte yandan yeniden yapılandırma kapsamındaki borçlar arasında sadece elektrik borcu 4.5 milyar lirayı buluyor. Torba kanun tasarısında Risk Merkezi’nin TBB’ye devrine ilişkin hükümler, 102. maddede düzenlendi. Tasarıya göre Risk Merkezi yönetimi, özel hukuk tüzel kişileri ile kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi talep etmeye yetkili olacak.
Alt komisyonda yapılan ilaveyle “özel hukuk tüzel kişileri ile kamu kurum ve kuruluşları Risk Merkezi Yönetimi tarafından talep edilen bilgileri vermekle yükümlü” kılındı. BDDK tarafından uygun görülen finansal kuruluşların müşteri risk bilgileri de Risk Merkezi’nde toplanacak. Yapılan bu düzenlemeyle belediyeler, elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ile telekomünikasyon şirketleri elektrik, doğalgaz, su, sabit telefon ve cep telefonu borcunu ödemeyen aboneleriyle ilgili bilgilerini Risk Merkezi’ne bildirecekler ve bu kişiler kara listeye girecekler. Kendilerine tefeci denilmesine karşı çıkan, BDDK gözetiminde faaliyet gösteren borçla para veren kayıtlı ikrazatçıların müşteri risk bilgileri de kara listede izlenecek.
BİLGİLER ÜCRETLE VERİLECEK
Bankalar, elektrik borcunu bile ödemediğini gördükleri müşterinin otomobil kredisi talebini geri çevirebilecekler. Bankalar ve diğer kredi veren kuruluşlar Risk Merkezi’ne üyelik aidatı ödeyecekler. Şahıslar ya da tüzel kişiler, yazılı talepte bulunarak risk bilgilerini ücret karşılığında isteyebilecekler.
T.C. KİMLİK NUMARASIYLA İZLENECEK
Uzun süredir Risk Merkezi’ni devralmak isteyen Türkiye Bankalar Birliği’nin Merkez Bankası’ndan daha gelişmiş bir teknik altyapıyı hazırladığı bildirildi. Merkez Bankası’nda kara listede bir şahısla ilgili sorgulama ad soyad bilgileriyle yapıldığı için kimi zaman aynı ad ve soyada sahip kişiler arasında bilgi karışıklıkları yaşanabiliyor. TBB’nin sisteminde ise bilgiler T.C. kimlik numaralarıyla takip edilecek. Böylece kimlik numarası sisteme girilen kişiyle ilgili her türlü borç bilgileri birkaç saniyelik işlemle ekranda görülebilecek. TBB’nin teknik altyapısı hazır olmakla birlikte konuyla ilgili yönetmelikler ve diğer hazırlıklar için iki yıllık geçiş süreci öngörüldü. Bu süre içerisinde TBB ve Merkez Bankası’nın sistemleri birlikte çalışacak.
AHMET KIVANÇ- GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir