EFT 'ye alternatif Ödeme Sistemi Geliyor

havale eft

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Cuma günü Elektronik Fon Transferi (EFT) sisteminde yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada, EFT’ye ek olarak yeni bir sistemin daha getirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.
TCMB’den yapılan açıklamada, “Bankamızın gündeminde olan ve üzerinde çalışılan önemli bir konu ‘Perakende Ödeme Sistemi Projesi’dir (PÖS). Bu proje, Türkiye’deki bankalarla detaylı bir şekilde çalışılarak ülkemiz için ideal sistem tasarlanmış ancak henüz uygulama aşamasına geçilmemiştir. EFT Sisteminde artan yoğun işlem hacmi göz önüne alınarak, Perakende Ödeme Sistemi ile ilgili yapılan çalışmalar en kısa zamanda tamamlanıp yeni sistem  kullanıma hazır hale getirilecektir” denildi.Merkez Bankası’nın üzerinde çalıştığı yeni sistem, EFT’ye bir rakip olarak değil, EFT’nin içermediği perakende uygulamaları, ödeme araçlarını ve ödeme türlerini bünyesine dahil etnek ve etkin bir şekilde transfer ve mutabakatlarını sağlamak üzere tasarlanmış bir altyapı ve inovasyon olarak değerlendiriliyor.

BİR KAÇ GÜNLÜK OPERASYON GERÇEKLEŞİYOR
EFT, gerçek zamanlı birebir mutabakat prensibi ile günlük olarak çalışırken, yeni sistemde birkaç güne yayılabilen operasyonların desteklenebiliyor.
TCMB yetkilileri, PÖS’ün EFT’nin yerini almayacağını ve EFT’nin yanında yeni bir alternatif oluşturacağını belirtiyor.
Geçilmesi planlanan ikili yapıda isteyen müşteriler EFT sistemini kullanmaya devam edebilecek, isteyen müşteriler de PÖS’ün hizmet özellikleri ve fiyatını göz önüne alarak transferlerini bu sistemle gerçekleştirebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir