CHP Kredi Kartı Borçlularını Meclise Taşıdı

CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, kredi kart zedelerin durumunu TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Köse, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, kredi kartına uygulanan faiz oranlarını sorarak, “Merkez Bankası’nın bu rakamların yeniden belirlenmesi konusunda herhangi bir çalışma var mıdır” diye sordu.
CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, TBMM Başkanlığı’na, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
-“5 MİLYON KART SAHİBİ ÖDEME YAPAMIYOR”-
Köse, Türkiye’de 46.1 milyon kredi kartı kullanıcısı bulunduğunu, bunun yüzde 35’lik kısmı yani yalnızca 16.1 milyonu sadece asgari tutarı ödediğini söyledi. 5 milyon kart sahibinin ise ödeme yapamadığına dikkat çeken Köse, şöyle dedi:
“Kart borcunun tamamını ödeyemediği için asgari tutarı ödeyip kalanı için yüksek faiz yükü altına giren tüketiciler, geçtiğimiz bir yılda bankalara 4,2 milyar lira faiz ödemek zorunda kalmıştır. Borcu takibe düşen tüketiciye bankaların yüklediği faiz ise son bir yılda 1,5 milyar lira olmuştur.”

Bankaların asgari tutarı ödenen kredi kartının kalan borcuna aylık yüzde 2,44; takibe düşen kart borcuna da yüzde 2,94 oranında faiz uyguladığını ifade eden Köse, “Bu faiz oranları ise Merkez Bankası tarafından belirlenmiştir. Bu yüksek faizlere gerekçe olarak ilginç bir açıklama yapılmaktadır” dedi.
Merkez Bankası’nın bu rakamları neye göre belirlediğini soran Köse, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, şu soruları sordu:
“Faiz rakamlarının üstüne, yaşanan bu sıkıntılara rağmen herhangi bir değişiklik yapılmamasının, bu rakamlarda ısrar edilmesinin nedenleri nelerdir?
Merkez Bankası’nın bu rakamların yeniden belirlenmesi konusunda herhangi bir çalışma var mıdır?”(ANKA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir