BKM Express platformu ile İnternette Yeni ve Güvenli Ödeme Yöntemi

BKM’den ‘express’ hizmet; internetten alışverişte daha güvenli ve kolay ödeme..Bankalararası Kart Merkezi (BKM), internet üzerinden yapılan alışverişler için hazırladığı ödeme platformu hizmete sundu. BKM Express platformu, internetten yapılan kartlı ödemelerde hızı artırırken, daha kolay ve daha güvenli ödeme imkanı sunuyor. Platformu, “Kart bilgilerini paylaşmadan güvenli alış veriş yapmanızı sağlayan bir sistem.” şeklinde tanıtan BKM Genel Müdürü Soner Canko, BKM Express’e üye olmanın da kullanmanın da ücretsiz olduğunu söyledi.
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Çırağan Sarayı’nda düzenlediği basın ile sohbet toplantısında BKM Express’i anlattı. Merkez olarak 2023 hedeflerinin, o zamana kadar Türkiye’de nakitsiz ödemeler dönemini başlatmak olduğunu ifade eden Canko, bunda e-ticaretin çok büyük bir payı olacağını düşündüklerini, bunun için ‘express’i bankalarla, markalarla tasarladıklarını ve geliştirdiklerini anlattı. BKM Express’in kart bilgilerinin işyeriyle paylaşılmaması ve BKM Express üyesi kart sahibinin, işlemlerinin bankasında kayıtlı cep telefonu numarasına gönderilen doğrulama kodu ile onaylanması ile yüksek seviyede üvenlik sağladığını da kaydetti.

BKM Express sayesinde kitaptan çiçeğe bütün ihtiyaçların internetten güvenle alınabileceğinin altını çizen Soner Canko, halihazırda sistemde 10 banka ile 61 işyerinin bulunduğunu, sayının artırılması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti. BKM Genel Müdürü, Türkiye’de 26 bankanın kart verdiğini belirterek, 2013’te bütün bankların sisteme dahil olması için çaba gösterdiklerini söyledi. Uygulamayı, 2013 yılı başında mobil platformlara da taşıyacaklarını aktaran Canko, şöyle konuştu:

“Bu sayede her yerden, günün her saatinde cep telefonu kullanarak e-ticaret sitelerinden kolay, hızlı ve güvenli ödeme yapmak mümkün olacak. Mobil cihazlarda, BKM Express uygulaması üzerinden para transferi de yapılacak. BKM Express, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Uluslararası kuruluşlarla da işbirliği yapacağız. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacak. amazon.com’dan yapılacak bir kitap alışverişi de express ile ödeme imkanı olacak.”
Soner Canko, e-ticaret’te kartlı ödemelerin rolünün değerlendirildiği toplantıda, 2012 yılında internet üzerinden yapılan kartlı ödeme verilerini de açıkladı. Verilere göre Türkiye’de gelişimini hızla sürdürmekte olan e-ticaret sektöründe kartlı ödemelerin, 2012 yılını 157 milyon işlem adedi ve 30 milyar TL ödeme tutarı ile kapatması öngörülüyor. BKM’nin ‘2023 Nakitsiz Ödemeler’ Hedefi doğrultusunda, 2023 yılının 600 milyon adet işlem ve 356 milyar TL tutarında ödeme ile sonlanacağı tahmin ediliyor.
E-ticaret sektöründe 2008 yılında, tüm kartlı işlemler içinde her 100 TL’lik alışverişin 5 TL tutarındaki bölümünün e-ticaret üzerinden gerçekleştirildiği belirtilirken, 2012 yılında bu rakamın her 100 TL tutarındaki alışveriş için 9 TL’ye yükseldiğine işaret ediliyor. Bu tutarın 2023’te 18 TL’ye yükselmesinin öngörüldüü de ifade ediliyor. 2008 yılında 143 TL olan işlem başına ortalama tutarın da 2012’de 193 TL’ye ulaşması dikkat çekiyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir