BEBKA 2013 yılında 20 milyon TL hibe kredi Dağıtacak

bebka Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA), 2013 yılında 20 milyon TL hibe dağıtacağı bildirildi.
Bursa Valisi Şahabettin Harput, yazılı açıklamasında, 2010 yılından itibaren çok verimli hizmetler sunan BEBKA’nın, özellikle 2013 yılına girerken, çok ciddi yatırımları, destekleri gündemine aldığına dikkati çekti.
Bursa, Eskişehir ve Bilecik’e verilecek hibe desteklere işaret eden Harput, ”BEBKA olarak bu yıl 20 milyon TL tutarında bir hibe destek vereceğiz. 20 milyon TL’lik hibenin üç ile dağıtılacağını özellikle ifade etmek istiyorum. Ama bunun yaklaşık 10 milyon TL’sine yakını Bursa’ya, diğer 10 milyon TL’si de Bilecik ve Eskişehir’e paylaştırılacaktır” dedi.
Haput, özellikle vatandaşların, belediyelerin, turizmcilerin ve sanayicilerin çok iyi dikkat etmesi gereken birkaç hususu paylaşmak istediğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:
”Bu yıl BEBKA olarak vereceğimiz 20 milyon TL’lik fonun, hibenin 8 milyon TL’si sadece sanayi alanında olacaktır. Sanayi alanındaki bu hibenin kişi başına yardımı 1 milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu çok ciddi bir yardımdır. Peki sanayi alanında hangi tür sanayi tesislerine ya da projelere destek vereceğiz? Bunu da şöyle açıklayabilirim; burada üç alt konu gündeme geliyor. Çevre, Ar-Ge ve enerji verimliliği. Demek ki sanayi alanında bu üç alana yaklaşık 1 milyon TL’ye kadar tutarda olan rakamlarla bir destek verilmesi programlanmıştır. Bu maksatla özellikle sanayi kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin, organize sanayi bölgelerinin bilhassa bahsettiğim çevre projesi, enerji verimliliği projesi, Ar-Ge projesi olarak yapacakları müracaat değerlendirmeye alınacaktır.

20 milyon TL’nin ikinci diliminin ise 10 milyon TL ile küçük ölçekli turizm alt yapılarına yönelik olduğunu belirten Harput, şöyle devam etti:
”Bu çok çok önemlidir özellikle ilimiz için önem taşıyan ve ülkemizin de gündeminde bir numaralı yer teşkil eden turizm konusunda BEBKA olarak ilk planda 10 milyon TL tutarında bir rakamı dağıtmak üzere gündemimize almış bulunuyoruz. Bu noktada, ‘bu 10 milyon TL hangi tip projelere dağıtılacak ve proje başına en çok ne kadar destek verilecek?’ diye sorulacak olursa, bu proje daha ziyade küçük ölçekli altyapı turizm projelerine, özellikle altını çiziyorum. Burada da özellikle belediyelerimizin, yine turizmle ilgili kamu kuruluşlarımızın çok ciddi bütçeler ayırdığımız bu fondan destek alabilmeleri mümkündür. Süratle kendilerinin proje hazırlamak üzere çalışmalara başlamaları lazımdır.”
Harput, üçüncü dilim ödeneğin de 2 milyon TL’lik turizm konusundaki bir başka fon olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
”Burada da proje başına destek 250 bin TL’ye kadar düşmektedir. Yine kar amacı gütmeyen kuruluşların yapacağı bu projelerle bir şehrin tanıtımında, filmler, CD’ler, kitaplar hazırlanması, şehrin tanıtımıyla alakalı yön levhalarının hazırlanması, şehrin turizmle alakalı değerinin artırılmasına yönelik bir kısım projeler hazırlanması, tüm bunlar bu fon içerisinde BEBKA’nın destek vereceği projeler arasında yer almaktadır. Tümü 20 milyon TL’yi bulan bu destekler için ilgili vatandaşlarımız bugün itibariyle BEBKA’nın sitelerine bakarlarsa, hangi kalemlere ne kadar destekler verileceğini çok iyi göreceklerdir. 24 Aralık Pazartesi gününden itibaren müracaatları resmen kabul edeceğiz ve müracaatlar için vatandaşlarımıza 20 Mart tarihine kadar süre vermiş bulunuyoruz. Yaklaşık üç ay kadar devam edecek müracaatlar sonucunda uygun projeleri seçerek, 20 milyon TL’yi dağıtacağız. Burada özelikle ne kadar çok proje hazırlanırsa bu konuya ne kadar çok ilgi ve önem verilirse, bundan istifade etme şansı ve imkanı o kadar artmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir