Bankaların Karının Beşte Biri Masraf ve Komisyon Soygunundan

Bankacılık sektörünün sadece kredilerden aldığı ücret ve komisyonlar 10 yılda 23 milyar liraya ulaştı. Ücret ve komisyonlar bankacılık sektörünün 10 yıllık kârı olan 134.3 milyar liranın da beşte birini oluşturdu.
Bankacılık sektörünün, kredilerden aldığı ücret ve komisyonların toplamı son 10 yılda 23 milyar TL’ye ulaştı. Yargıtay ve yerel mahkemelerin, son 10 yıl içinde kredi kullananların ödediği ücret ve komisyonları geri alabileceklerine ilişkin kararlarının ardından, bankalara başvuran tüketicilerin bir bölümü paralarını alabilirken, bir kısmının talebi ise reddedildi. Radikal’in haberine göre bankalar son 10 yılda 134.3 milyar lira net kâr elde ederken, kredilerden alınan ücret ve komisyonlar bu kârın neredeyse beşte birini oluşturdu.
Bankaların ücret ve komisyonları iade etmesi durumunda, kredi faizlerini arttırarak bu gelir kayıplarını telafi edebileceği belirtiliyor.
Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, nakdi ve gayrinakdi olmak üzere, bankaların kredilerden aldığı ücret ve komisyonlar 2012 yılının ilk yarısında 2.1 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakamın yüzde 60’ı nakdi kredilerden, yüzde 40’ı ise gayrinakdi kredilerden alınan komisyonlardan oluşuyor.
6 ayda 2.1 milyar TL
2011’de yıllık bankacılık sektör kârının 19.8 milyar TL, 2012’nin ilk yarısında ise 11.5 milyar TL olduğunu hatırlatan Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Son dönemde Yargıtay kararı nedeni ile bankaların her türlü krediden aldığı ücret ve komisyonları 10 yıl geriye dönük olarak ödemesi gerektiği konuşuluyor. Tüketiciler hepsini geri almak için başvuruda bulunurlarsa, bankalardan talep edecekleri toplam tutar sektörün yıllık kâr rakamına yaklaşıyor” dedi.


60 MİLYON TüKETİCİ PARASI
Son 10 yılda sadece bankalardan kullanılan tüketici kredilerinin 60 milyon adet olduğunu ifade eden Sungurlu, “Bunun yaklaşık 55 milyonu ihtiyaç kredisi ile diğer krediler iken, kalanını konut kredisi ve taşıt kredileri oluşturuyor. Kredi masrafı iadesi ile ilgili çok sayıda soru alıyoruz. Başvuranların bir kısmı bankalardan iade alabildiğini, bir kısmı ise geri çevrildiğini belirtiyor.
Konunun bankalar tarafından açıklığa kavuşturulmasının hem tüketicilerin yararına olacağını, hem de hakem heyetlerinin ve bankaların iş kayıplarını önlemeye yardımcı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Kredi masraflarının ya da diğer bankacılık işlem masraflarının tümden kaldırılmasını da çözüm olarak görmediklerini belirten Sungurlu, “Banka, aylık kredi faizini bir miktar arttırarak almadığı masrafı faiz olarak tahsil edebilir. Şu anda da masrafsız diye pazarlanan ama toplam maliyeti masraflı krediden farkı olmayan krediler var. Masraf ödenmeyen bir kredinin maliyeti, masraflı bir başka krediye göre daha fazla bile olabiliyor. Müşteri başına kâr marjı üst sınırı düzenlemesi getirmek bankacılıktaki masraflarla ilgili soruna daha gerçekçi bir çözüm olabilir ama bunun denetimi için de ciddi bir altyapı yatırımı gerekir” diye konuştu.
Kaynak : TheLİRA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir