Bankaların Borç Yapılandırma Oyununa Gelmeyin

Yüzde 0.78’e kadar düşen faizlerle kredisini yeniden yapılandırmak için bankalara koşan tüketiciye bankaların kötü bir sürprizi var.
Bankalar yüksek faizle konut kredisi alan ve kredisini yapılandırmak isteyenden “yapılandırma cezası” alıyor.
Türkiye’nin kredi notunun düşmesinden sonra Merkez Bankası’nın faiz indirimini bankalar takip etti. Bu da konut kredilerinde yüzde 1’lerde olan faizlerin yüzde 0.78’lere kadar düşmesine sebep oldu. Faizler düşünce de özellikle uzun vadeli konut kredisi alanlar, düşük faizlerle kredilerini yeniden yapılandırma telaşına düştü. Kredisini yeniden yapılandırmak için bankalara koşan tüketiciler ise bankaların kendilerinden istediği masrafla şok oldu.
Tüketicilerden sikayetvar.com’a gelen şikayetlere göre bankalar kredi ödemesi olan ve yeniden yapılandırmak isteyenlerden “yapılandırma cezası” ve “yapılandırma masrafı” alıyor. Her kredi kullanımında dosya, komisyon, ekspertiz ücreti gibi farklı kalemlerde maliyetler çıkaran bankalar bir de yapılandırmadan kar sağlamaya çalışınca tüketiciler bankaları topa tuttular. İşte bankaları şikayet eden tüketicilerden gelen bazı şikayetler şöyle:
Banka yapılandırma parası alıyor!
“Geçen sene bankadan yüksek faiz oranıyla kullandığımız krediyi güncel faiz oranlarıyla yapılandırmak istedik. 615 TL ücret talep ettiniz bunu peşinen ödemediğimiz taktirde yapılandırma olmayacağını söylediniz. Devletin bu konudaki hassas tutumuna rağmen kanunlara karşı gelerek bu ücretleri kesmeye devam ediyorsunuz. Peki bu ücreti nasıl alıyorsunuz ? Kendi hesabımıza 615 TL yatırmamızı isteyerek. Hal böyle olunca dekontta yapılandırma ücreti ya da kredi masrafı yazmıyor tabi. Gayet doğal kendi hesabına para yatırıyor müşteri çünkü! İşte en büyük sorun burada, siz o parayı alarak kredi masrafınızı tahsil ediyorsunuz ,fakat müşterinin elinde mahkemeye başvurmak için bir belge olmuyor değil mi?”

Bir de cezası varmış!
“Nisan ayı döneminde 77 bin TL 1. 06 faizle konut kredisi çektim, Aralık ayı döneminde faizlerin 0. 80’lere kadar düştüğünü öğrenince bankaya kredi yapılandırmak üzere gittim.75 bin TL civarlarında kalan anaparanın yüzde 2 kadar ceza ödemem gerektiğini bunun yanında aylık taksit miktarını artırmak istediğimi belirttiğimde ,bunun içinde yaklaşık 500 TL kadar para toplamda 2 bin TL ye yakın miktarda bu işlemler için para yatırmam belirtildi. Ben kredimi kapattığım için neden ceza ödüyorum, suç mu işledim adam mı vurdum, biz parayı alnımızın teri ile kazanıyoruz, aylık maaşımın yarısını ayda 10 günün gecesi sabaha kadar çalışarak kazanıyorum.”
“Yapılandırma parası istiyorlar”
“Konut kredisi kullandım.Yapılandırma yaptırmak istiyorum ilk kez kullanana 0, 83 oran verirken bana 0, 93 oran verdiler. Neymiş yapılandırma böyle. Tabii bir de 1000 TL de yapılandırma parası istiyorlar. Paramın iadesini istiyorum.”
Sözleşmede bu masraf yok!
“24.11.2011 tarihinde bankadan konut kredisi çektim. Ekim-2012 ayında söz konusu kredinin yapılandırılması yoluna gittim. Anılan tarihte benden ceza adı altında ve sözleşmede olmadığı halde benden Bin TL para kesildi. Söz konusu paranın haksız kesildiğine ve tarafıma iade edilmesini istemekteyim.”
milliyet.com.tr

2 Comments

 1. TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ
  HAKEM HEYETİ BAŞVURU FORMU
  TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ HAKEM HEYETİNE,
  Aşağıdaki şikayet formunu doldurmadan önce lütfen “Türkiye Bankalar Birliği Müşteri Şikâyetleri Hakem Heyeti Bilgi Broşürünü” dikkatlice okuyunuz. Bu şikayet formunu şikayet sahibinin vekili sıfatıyla imzalıyorsanız mutlaka ilgili vekaletnameyi ibraz ediniz. Vekaletnamenin noterden düzenlenmiş olması ve Türkiye Bankalar Birliği’ne başvuru yapılmasına yetki verildiğini içermesi gerekmektedir. Söz konusu belgelerin ibraz edilmemesi halinde başvurunuz işleme alınmayacaktır. Sorunuz olduğu takdirde lütfen Türkiye Bankalar Birliği ile temasa geçiniz.
  Adres: Nispetiye Caddesi Akmerkez B 3 Blok Kat 13 34340 Etiler İSTANBUL
  Tel: (212) 282 09 73
  Faks: (212) 282 09 46
  Web sitesi: http://www.tbb.org.tr
  ——————————————————————————–
  BAŞVURU SAHİBİ GERÇEK KİŞİ İSE BAŞVURU SAHİBİ HAKKINDAKİ KİŞİSEL BİLGİLER
  ADI VE SOYADI
  YASEMİN BEYAZÇİÇEK
  BABA ADI
  MEHMET YAŞAR
  DOĞUM YERİ
  BİTLİS
  DOĞUM TARİHİ
  16/11/1977
  T.C. KİMLİK NO
  12586807232
  E-POSTA
  yasemin.beyazcicek@sasa.com.tr
  TELEFON
  05372739044
  FAKS
  ADRES
  GÜRSELPAŞA MAH
  BAŞVURU VEKALETEN YAPILIYORSA VEKİLİN İLETİŞİM BİLGİLERİ
  ADI VE SOYADI
  E-POSTA
  TELEFON
  FAKS
  ADRES
  ŞİKAYET BİLGİLERİ
  HAKKINDA ŞİKAYETTE BULUNULAN BANKA (Banka, Şube)
  albarakatürk
  İLGİLİ ŞUBEYE / BANKA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURDUNUZ MU?
  EVET 06/12/2013 tarihinde
  İLGİLİ ŞUBEDEN / BANKA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN CEVAP ALDINIZ MI?
  (Banka genel müdürlüğü veya ilgili şubenin cevap tarihini veya cevap süresinin bitimini izleyen altmış gün içinde Heyete iletilmeyen şikayetler kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  BAŞVURUYA KONU OLAYIN MEYDANA GELDİĞİ TARİH NEDİR?
  (Şikayete konu işlemin veya eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren 2 yıl içinde Heyete iletilmeyen şikayetler kabul edilmemektedir.)
  07/07/2013
  tarihinde
  ŞİKAYET KONUSU OLAY YARGIYA İNTİKAL ETMİŞ MİDİR?
  (Yargıya intikal eden şikayetler kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  BAŞVURUNUZ BİREYSEL İÇERİKLİ BİR BAŞVURU MUDUR?
  (Bireysel nitelik taşımayan bankacılık işlemlerinden kaynaklanan başvurular kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  ŞİKAYETİNİZ, BANKALAR VE SUNDUKLARI HİZMETLER HAKKINDA GENEL İÇERİKLİ BİR KONUYLA MI İLGİLİDİR?
  (Bankalar ve sundukları hizmetler hakkında genel mahiyet taşıyan başvurular kabul edilmemektedir.)
  EVET
  BAŞVURUNUZ İFLAS VEYA TASFİYESİNE KARAR VERİLEN BİR BANKANIN ALDIĞI KARARLARLA MI İLGİLİDİR?
  (Başvurunuz İflas veya tasfiyesine karar verilen bir bankanın aldığı kararlarla ilgili başvurular kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  BAŞVURUNUZ RE’SEN CEZAİ TAKİBATA TABİ SUÇLARLA İLGİLİ OLAN BİR KONU HAKKINDA MIDIR?
  (Re’sen cezai takibata tabi suçlarla ilgili başvurular kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  BAŞVURUNUZ, TEKLİF VE DEĞERLENDİRME AŞAMASINDA OLUP, BANKALARIN FİYATLAMA POLİTİKALARIYLA İLGİLİ VE HENÜZ GERÇEKLEŞMEMİŞ İŞLEMLERLE İLGİLİ BİR BAŞVURU MUDUR?
  (Teklif ve değerlendirme aşamasında olup, bankaların fiyatlama politikalarıyla ilgili ve henüz gerçekleşmemiş işlemlerle ilgili bir başvurular kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  BAŞVURUNUZ DAHA ÖNCE HEYET TARAFINDAN İNCELENMİŞ VE KARARA BAĞLANMIŞ OLAN BİR KONUYLA MI İLGİLİDİR?
  (Daha önce Heyet tarafından incelenmiş ve karara bağlanmış olan bir konuyla mı ilgili başvurular kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  BAŞVURUNUZ, BANKA TARAFINDAN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMUŞ OLAN BİR KONUYLA MI İLGİLİDİR?
  (İtiraz hakkınız saklı kalmak kaydıyla, banka tarafından çözüme kavuşturulmuş olan bir konuyla ilgili şikayetler kabul edilmemektedir.)
  HAYIR
  LÜTFEN ŞİKAYETLERİNİZİ KISACA ÖZETLEYİNİZ
  (Şikayet formunda işlemin ve talebin ne olduğunun somut ve açık olarak belirtilmesi zorunludur.)
  7 temmuz da bir kredi çektim konut kredisi bu banka bana istediğim parayı versin diye buna üstelik bir evde ipotek gösterdim banka bana kredi vermeden önce exper gider dedi ama iki exper gidecek tamam dedim ama siz exper parasını yatırmazsanız exper gitmez dediler bende tamam dedim ve iki exper parasını istedikleri meblada yatırdım banka dan kredi için exper geldi experin sonucuna göre para çekebilirsin dediler tamam dedik experin sonucunu belirledik ve iki tutanak hazırladılar kiredi onaylandı ve krredimi çektim aradan 5 taksit ödemişim banka beni arayıp exper parasını yatırmamışsınız diyiyorlar bu nasıl iş hem bana exper parasını fazla yatırıyorlar kalan olursa hesabına yatırıyorlar vede nitekim oldu exper için benden fazla para aldılar ve experti parası alındı diye kalan para oldu onuda kredi hesabımdan düştüler şimdi soruyorum size benim burda suçum varmı kendi hatalarını neden bana yıktılar şimdi deseydiler biz expertixz parasını fatura kesildikten sonra alacağız amenna o zaman verirdim ama bana denilen expertiz parası peşin alıyoruz ben nerden getireyim siz sayın heyet sorumlularına soruyorum bankanın 5 ay sonra expertiz parası alma hakkı varmıdır üstelik ben peşin verdiğim halde ozaman neden benden peşin aldılar ben şimdi nreden getireyim bu duyan beyim bana yalan söyüyorsun sen bana dedi inanmadı beni dışarı attı banka birile faciasına sebep olacak ben nerden bulacam 500 tl taksitleri zor ödüyorum sizden gereğinin yapılmasını rica eder yoksa adli makamlara başvuracaüğı saygılarımla
  TALEP
  LÜTFEN TALEPLERİNİZİ KISACA ÖZETLEYİNİZ
  (Şikayet formunda işlemin ve talebin ne olduğunun somut ve açık olarak belirtilmesi zorunludur.)
  temmuz da bir kredi çektim konut kredisi bu banka bana istediğim parayı versin diye buna üstelik bir evde ipotek gösterdim banka bana kredi vermeden önce exper gider dedi ama iki exper gidecek tamam dedim ama siz exper parasını yatırmazsanız exper gitmez dediler bende tamam dedim ve iki exper parasını istedikleri meblada yatırdım banka dan kredi için exper geldi experin sonucuna göre para çekebilirsin dediler tamam dedik experin sonucunu belirledik ve iki tutanak hazırladılar kiredi onaylan
  Başvurunuzla ilgili olduğunu düşündüğünüz her türlü belgeyi aşağıda belirtiniz ve bunları (fotokopilerini) bu forma iliştiriniz. Ek yapılan belgelerin sayfa sayılarını, her bir ek için ayrı olarak belirtiniz.
  1. 2. 3. 4. 5.
  *Lütfen dikkatle okuyunuz
  Beyan:
  • Yukarıda vermiş olduğum tüm bilgilerin doğru ve gerçeğe uygun olduğunu beyan ederim.
  • Bu belge ile hakem heyetine sunduğum şikâyetin görülmüş veya görülmekte olan herhangi bir dava veya tahkime konu olmadığını beyan ederim.
  • Şikâyetimi incelemek amacıyla talep edilebilecek her türlü bilgi veya belgenin hakkında şikayette bulunduğum banka tarafından hakem heyetine verilmesine muvafakat ederim.
  • Şikayetimin hakem heyetine arzının, konu ile ilgili olarak mahkemeye veya hakeme başvurmak için öngörülen yasal süreleri durdurmadığını kabul ederim.
  • Hakem heyetinin kararının tarafıma tebliğ edilmesinin akabinde, mahkemeye veya tüketici mahkemesi hakem heyetlerine başvurmam halinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na raporlanmak üzere, hakem heyetine bildirimde bulunmayı kabul ederim.
  YER
  adana
  TARİH
  7/12/2013
  ADI VE SOYADI
  yasemin beyazçiçek
  İMZA

 2. 2011 konut kredisi çekmiştim yapılandırma yaptım ben 1.100 harç çıkardılar bende hakem heyetine baş vurdun 19.02.2015 vurduğun tarih 27.03.2015 tarihinde yapılandırma ücretini mahkeme6134 kararıyla kazanmıştım bana banka paramı vermiyor senin bize hakem heyetinden dosyamın bize ulaşmadığını söylüyorlar bana dosya ben kendilerine dosyayı gönderdim paramı alamadım yardım edin teşekkürler sağlarımla şenel ceylan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir