Bakanlık 100 Bin TL Hibe Kredi Verdiği Teknogirişimciden 10 Kişiyi Silikon Vadisine Gönderecek

Bakanlık 100 bin lira hibe desteği verdiği 748 teknogirişimci arasından 10 genci Silikon Vadisi’ne gönderecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 100 bin lira hibe desteği verdiği 748 teknogirişimci arasından 10 genci 3 ay süreyle Amerika’daki Silikon Vadisi’ne gönderecek.
Silikon Vadisi başvuruları için son gün bugün. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün açıklamasına göre Bakanlık tarafından verilen Teknogirişim Sermaye Desteği programından faydalanan teknogirişimci gençler arasından bazıları 10’arlı gruplar halinde 3’er aylık periyotlarla ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderilecek.
Teknogirişimci gençler Silikon Vadisi’nde diğer ülkelerden gelen teknogirişimcilerle buluşacak. Girişimcilerin masraflarını devlet karşılayacak ve girişimci başına 30 bin lira destek verilecek. Gönderilen gençler Silikon Vadisi’nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için fırsat yakalamış olacak. Bakanlık 2009 yılında 78, 2010 yılında 102, 2011 yılında 272, 2012 yılında 296 olmak üzere toplam 748 teknogirişimciyi destekledi.
Teknolojik fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlere 100 bin lira hibe desteği verildi ve teknoparklarda yer tahsis edildi. Bunların çoğu teknoloji alanında yeni ürünler ortaya çıkarırken, kimisi yurtdışına dahi ihracat yapmaya başladı. Bu yıl ilk defa uygulanacak programa 2009, 2010 ve 2011 yıllarında enformasyon ve elektromekanik/elektrik alanlarında Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı’ndan yararlanmış kişiler başvurabilecek.

Yurtdışına gönderilecek girişimcilerin ön elemesini YÖK, TOBB, TÜBİTAK, TTGV, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü, KOSGEB, TPE yetkililerinden oluşan bir jüri yapacak. Ön elemeyi geçen 40 girişimci arasından 10’u TÜBİTAK tarafından seçilerek yurtdışına gönderilecek. Programa başvurmak isteyen kişilerin, başvuru dokümanını 24 Eylül 2012 tarihi mesai bitimine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü “teknogirisim@sanayi.gov.tr” e-posta adresine göndermesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir