Bağ-Kur prim borcunu kapatan 310 bin kişiye emeklilik yolu açılıyor

BAĞ-KUR
SGK’dan 4 milyona yakın borçluya tarihi fırsat. Bağ-Kur prim borcunu kapatan 310 bin kişiye emeklilik yolu açılıyor. Ziraat Bankası ise borçlulara düşük faizle kredi kullandıracak
Tarihi barışın önemli ayaklarından birini de “sosyal güvenlik” oluşturuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 50 milyar TL’ye ulaşan alacağını tahsil etmek için 4 milyona yakın borçluya önemli fırsatlar sunuyor. Bağ-Kur prim borcunu kapatan 312 bin kişiye emeklilik yolu açılırken, devlet alacakların üçte birinden vazgeçiyor. Ziraat Bankası da, prim borçlarını bir defada kapatmak isteyenlere düşük faizlekredi kullandıracak. SGK, “sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları, eksik işçilik tutarı” borçlarına barış fırsatını duyurmak için kolları sıvadı. Toplam 2 milyonu aşkın vatandaşa mektup gönderecek olan kurum, cep telefonlarına mesaj yollayarak, müracaat için kalan süreyi bildirilecek. Kurum 50 liranın altında 10 milyon liralık alacağını da bir kalemde sildi.

HEDEF 30 MİLYAR LİRA

SGK Başkanı Emin Zararsız, yasa kapsamında yüzde 52’den fazla yapılandırma beklediklerini ifade ederek, 3 milyon 790 bin borçlu için “geç kalmayın” çağrısı yaptı. SGK’nın toplam alacağı 50 milyar liraya ulaşırken bu durumda kurum, ortalama 25-30 milyar liralık tahsilat hedefliyor. Başkan Zararsız, yapılandırmanın çok eski yıllardan borcu bulunanlara büyük kolaylıklar sağladığını belirtirken, yeni borçlular için ise aynı oranda avantaj sunmadığını söyledi. Yasanın geç onaylanması nedeniyle doğan emekli maaş farkları da hesaplara bu ay yansıtılacak.
Kiracı borcu yapılandırılacak
Toplam 272 bin kişi prim borcunu yatırmadığı için sigortalılığı durdurulmuş durumda. (5 yıl boyunca prim yatırılmadığında sigorta durduruluyor) Bunların sigortası aktif hale geldiğinde yaşları da dolduğu için emekli olabilecek. Ayrıca sigortalılığı devam edip de prim borcu bulunan 40 bin kişi ile beraber 312 bin kişi borçlarını yapılandırarak emekli olabilecek. Ölen anne ya da babasından haksız yere maaş aldığı tespit edilenler de yasadan yararlanabilecek. SGK’nın sahip olduğuAnafartalar Çarşısı, Ulus gökdeleni gibi iş hanlarındaki kiracılarının borçları da yapılandırılacak.
Borcun yüzde 40’ı silinecek
Alacak aslının tamamen ödenmesi durumunda, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önceki gün olan 24 Şubat 2011’e kadarki tutarın yüzde 40’ı yapılandırma kapsamında ödenecek tutar olacak. Aslı kısmen ödenen alacaklar da, fer’i alacağın yüzde 40’ı, mevcut borç aslı ve TEFE/ ÜFE tutarı üzerinden hesaplanacak. ÖRNEK: 1995 yılına ilişkin sigorta primi alacağının alacak aslının 17 Mart 1998’de tamamen ödenmiş ve 24 Şubat 2011 itibariyle 684 lira borç kalmış. Yeniden yapılandırma kapsamındaki borcun yüzde 40’ı silinecek. Yapılandırılacak tutar 273.96 lira olacak.
Taksitlendirme seçeneği var
Yasanın yayınlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan itibaren ikişer aylık dönemler halinde 18 taksit seçeneği bulunuyor. Borcun tamamı kapatılırsa gecikme faizi, zammı tamamen silinecek. Müracaat sırasında, 6,9,12 ya da 18 taksit seçenekleri bulunuyor. 6 eşit taksit için yüzde 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 katsayı ile çarpılacak. Bir takvim yılında 2 veya daha fazla taksitin ödenmemesi halinde gecikme zammı ödeyecek. 31 Aralık 2010’dan önce işlenen fiillerle ilgili tahakkuk eden, dava açılan ya da dava açma süresi sona ermeyen idari para cezalarının asıllarının yüzde 25’i silinecek.
Ziraat Bankası’ndan borçluya kredi jesti
Bağ-Kur’lulara Ziraat Bankası’ndan kredi kolaylığı geliyor. Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmanın detayları, uygulanacak faiz oranı bir-iki gün içinde açıklanacak. Kredi direkt SGK hesaplarına aktarılacak. Prim borcunu tamamen kapatan Bağ-Kur’lular emekli maaşına bağlanacak. 2008 yılında yapılan yapılandırmada Bağ-Kur’a borcu olan 144 bin 643 kişi, Halk Bankası’ndan kredi çekerek ya da kendi cebinden ödeme yaparak emekli olmuştu. Kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek. Kart komisyonları ise bankalar tarafından belirlenecek.
Borcumu hemen mi ödeyeceğim?
Prim borçlularının yasadan yararlanabilmek için 2 Mayıs 2011’e kadar başvurması gerekiyor. Başvuru yapılır yapılmazödeme başlamayacak. İlk taksit ödemeleri için son tarih 30 Haziran olacak. Yasadan yararlanmak için başvurup ilk taksitiyatırdıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanılacak.
BORCUN YÜZDE 37’Sİ SİLİNİYOR
Ocak 2010 itibariyle 100 liralık prim borcu bulunan Bağ-Kurlunun 16.84 TL gecikme cezasıyla 116.84 lira ödemesigerekiyor. Yapılandırmadan yararlananların 16.84 liralık borcu tamamen silinecek.
SABAH.COM.TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir