Alkollü ve Kusurlu Sürücüye Kasko Sigortası'ndan Ödeme Yok

Yargıtay’ın, sürücü alkollü de olsa kaskodan hasar alabileceği yönünde verdiği karar nedeniyle sigortacılar sıkıntılı günler geçiriyor. Yargıtay kararının kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldığını belirten sigortacılar, sürücünün hem alkollü hem de kusurlu olması halinde hasar alamayacağını belirtiyor.
YARGITAY’ın, sürücü alkollü de olsa kazada kusuru bulunmaması halinde oluşacak hasarı, sigorta şirketinin ödeyeceği yönünde karar vermesi ve bu kararın da kamuoyunda, ‘kasko, alkollü de olsa hasarı öder’ şeklinde algılanması, sigortacıların tepkisini çekti. Dört yıl önce kaskolu aracıyla tek taraflı kaza yapan sürücünün hasarını, sigorta şirketinin ‘sürücü alkollü’ diyerek, reddetmesi üzerine açılan dava, geçtiğimiz haftalarda sonuçlandı.
Yargıtay 17’inci Hukuk Dairesi; sürücü alkollü de olsa kazada kusuru bulunmadığını gerekçe göstererek, sigorta şirketinin hasarı ödemesine karar verdi. Bu kararla birlikte sigorta şirketlerine, benzeri hasar taleplerinin gelmeye başlaması ise, sigortacıları isyan ettirdi. Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, kararın kamuoyunda farklı anlayışa neden olduğunu belirterek, alkollü araç kullanan ve kendi kusuru ile kazaya sebebiyet veren sürücünün, alkol oranı ne olursa olsun hasarının kasko sigortası tarafından ödeneceği şeklinde karar verilmediğini söyledi.

Yergin, Yargıtay’ın bu konuda yıllardır aldığı kararları örnek göstererek, şunları söyledi: “Bu kararlarda vurgulanan, kazanın alkol nedeniyle meydana gelip, gelmediğinin belirlenmesidir. Bunun sonucu, ‘sürücü alkollü olmasaydı kaza meydana gelmeyecekti’ ise, hasar ödenmez. Tam tersi, ‘alkolsüz olsa bile kaza meydana gelecekti’ ise, hasar ödenir. Örnek vermek gerekirse, 100 promil alkollü bir sürücünün aracına bir başkası yüzde 100 kusurla çarparsa, alkollü sürücünün kusuru bulunmadığı için sigortacı hasarı ödemek zorundadır.”
Yanlış yorumluyorlar
Sompo Japan Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, Yargıtay’ın verdiği kararın, alkollü sürücünün her koşulda hasarının ödeneceği yönünde anlaşılmasının yanlış olduğunu söyledi. Dalaş, “Yargıtay, alkol ile kaza arasında ilişki olup olmadığının bir hekim ve trafik uzmanının da bulunacağı bilirkişi aracılığı ile araştırılıp, karar verilmesi yönündeki görüşünü uzun süredir koruyor. Ama her nasılsa bir-iki yıllık aralarla konu yeniymiş gibi ve biraz da kamuoyunu yanıltacak şekilde gündeme geliyor.
Bunu, alkollü sürücünün hasarı ödenir şeklinde lanse etmek sigortacılığın sorunundan öte, toplumsal bir konudur” dedi. Dalaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında, aracın, yasaca yasaklanmış oranda alkol almış kişiler tarafından sürülmesi halinde, herhangi bir ilişkilendirmeye gerek duymadan hasarın ödenmeyeceği sigorta genel şartlarında açıkça yer alıyor. Yani, sigorta şartları, sigortalıya, ‘yasaca yasaklanmış oranda içki kullanırsan hasarın ödenmez’ mesajını veriyor.”
Tek taraflı kazalarda hasar ödemiyoruz
SOMPO Japan Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, aracın, yasaca yasaklanmış oranda içki almış kişiler tarafından sürülmesi durumunda farklı değerlendirme yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Duran sürücüye arkadan bir başka aracın çarpması ve sürücünün de tamamen kusursuz olması durumunda; alkolle, kaza arasında ilişki olmadığı şeklinde yorum yapılabilinir. Ancak tek taraflı kazalarda bu yorumu yapılamaz. Çünkü, kaza anında sürücünün yanında olunmadığındın alkolün, kazaya neden olup, olmadığını bilmek mümkün değil. O nedenle genel eğilim, bu ilişkinin bariz bir şekilde kurulamadığı durumlarda hasarı reddetmek yönünde.”
Yargıtay’a göre 100 promil alkol sürüş için uygun değil
LİBERTY Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, alkollü araç kullanımı konusunda Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi’nin bir başka kararına da değinerek, şunları söyledi: “Bu kararda, 100 promil ve üzeri alkol miktarının güvenli sürüş yeteneğini ortadan kaldıracak nitelikte olduğu belirtiliyor.
Yani, kararda, şimdiye kadar benimsenenin aksine, alkollün kişilere subjektif etkisi kriterinden vazgeçilmiş, 100 promil ve üzeri alkol miktarının herkes için güvenli sürüş yeteneğini ortadan kaldıracak nitelikte olduğu kabul edilmiş. Bu, hem sigorta sektörü hem de sigortalılar için yeni ve önemli bir karardır. Bunu dikkate almakta fayda var.”
DİĞER SİGORTA HABERLERİ
Recep Koçak Sigorta Şirketleri Birliği Başkanı
IŞIK Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nin (TSREŞB)  Başkanı oldu. Sigortacılık Kanunu’nda yapılan değişik çerçevesinde bireysel emeklilik şirketlerinin de Birlik çatısı altına girmesi nedeniyle 20 Eylül’de yapılan yönetim komiteleri ve başkanlık seçimlerinde Recep Koçak en fazla oyu alarak, Başkanlığa seçildi. Yapılan seçimle TSREŞB’nin Hayat Dışı Yönetim Komitesi ve Hayat, Emeklilik Yönetim Komitesi de belirlendi.
Buna göre Hayat Dışı Yönetim Komitesi’ne; Milli Reasürans Genel Müdürü Hasan Hulki Yalçın, Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ve Allianz Yönetim Kurulu Üyesi M. Kemal Olgaç, Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan ve Ankara Sigorta Genel Müdürü Niyazi Koçak seçildi. Birliğin Hayat, Emeklilik Yönetim Komitesi ise; Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, Ziraat Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü M. Akif Eroğlu, Allianz Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Turul, AvivaSa Emeklilik Genel Müdürü Meral Eredenk, Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, Demir Hayat Sigorta Genel Müdürü Ali Ersoy, BNP Paribas Cardiff Emeklilik Genel Müdürü İzzet Cemal Kişmir ve CIV Hayat Sigorta Genel Müdürü Viktor Hodara’dan oluştu.
Kentselde sigorta zorunlu
KENTSEL Dönüşüm Projesi kapsamında sigorta zorunlu yaptırılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yıkılıp, kredi ile yapılacak olan konutlara sigorta zorunluluğu getirildi. Afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev ve işyerleri yıkılanlara faizsiz kredi verecek ve kredi ile yapılan konut ve işyerleri için sigorta zorunlu olarak yaptırılacak. Bakanlığın yayımladığı “Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı Yönetmeliği”ne göre; kredi açılan konut ve işyerleri için kredi geri ödeme süresince kredi kullananlar tarafından zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası yaptırılması zorunlu olacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir