Akbank, Yeni Şubeler Açıp 1000 Kişiyi İşe Alacak

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Türkiye’ye inandığımız için yatırımlarımız devam ediyor. 70 şube açacağımız bu yıl, 120 milyon dolarlık teknoloji yatırımı yapacağız” dedi.
YABANCILARIN Türk bankalarına ilgisinin arttığını belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Türk bankaları rağbet görmeye devam ediyor. Demek ki Türkiye iyi bir yer. Kalıcı liderlik paralelinde biz de Türkiye’nin büyümesiyle birlikte zaman içinde bazı şeyleri değerlendirebiliriz. Şu an için daha çok fokusumuz Türkiye pazarında. Türkiye’ye inandığımız için yatırımlarımız devam ediyor. 70 şube açacağımız bu yıl, 120 milyon dolarlık bir teknoloji yatırımı yapacağız. Bu yıl 1000’e yakın istihdam yaratıyoruz” dedi.
Büyük bir potansiyel
Binbaşgil, uzun vadeli bir Akbank başarısını hedeflediklerini anlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de kullanılmayan çok büyük bir potansiyel var. Hâlâ yaklaşık 6 milyon hane halkının bankacılıktan yararlanmadığını biliyoruz. Buradaki konut kredilerinin milli gelirin yüzde 6’sı, BES’in milli gelirin yüzde 1-2’si olduğunu biliyoruz. Bu iş büyüyecek. Biz de buna inandığımız ve Türkiye’de kalıcı liderlik için burada olduğumuzdan, yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kurumsal, ticari, KOBİ, bireysel ve özel bankacılık olmak üzere beş müşteri segmentimiz var. Her segmentte de çok iyi olmak ve büyümeye devam etmek istiyoruz. Özellikle KOBİ tarafında daha hızlı büyüyebiliriz. Bu alanda Türkiye’de ciddi bir ihtiyaç var.”
Çevrede fırsat daralıyor
Bankanın birinci çeyrek sonuçlarına göre yüzde 16.3’lük sermaye yeterliliğinin çok iyi bir rakam olduğunu vurgulayan Binbaşgil, şunları kaydetti: “Akbank’ın büyümek için önünde her türlü alternatifi var. Ama yapıp yapmamak ayrı bir konu. Bakıyoruz herkes Türkiye’ye ilgi gösteriyor. Neden? Türkiye ekonomisi sağlıklı, büyüme potansiyeli var. Dolayısıyla sadece Akbank adına konuşmuyorum, Türkiye’den herhangi bir bankanın yurt dışında bir yatırım yapması için o ülkedeki olanaklara baktığımız zaman, Türkiye ile benzer büyüme potansiyeli ve sağlıklı bir durumu olması gerekiyor. Türkiye, o kadar ön plana çıkıyor ki çevreye bakınca fırsatlar biraz daralıyor. Dolayısıyla biz Türkiye’deki potansiyele odaklanmış noktadayız. Türkiye’nin bölgedeki ekonomik ve politik etkisi giderek artıyor.”

Türkiye iyi bir yerde
Yabancı bankacılık gruplarının Türkiye pazarına gelişine ilişkin ise Binbaşgil, “Dünyada şu sıralarda çok potansiyel var. Özellikle birikmiş sermaye için dünyada satın alabilecek çok kurum, çok banka var. Dolayısıyla ben şundan memnuniyet duyuyorum; burada Türk bankaları rağbet görmeye devam ediyor. Demek ki Türkiye iyi bir yer” yorumunu yaptı.
Avrupa ufak ufak toparlanır
HAKAN Binbaşgil, dünyada genelde sıkıntılı bir durumun yaşandığını ve Avrupa’da yaşananın biraz daha ciddi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Umuyorum Avrupa, bir toparlanma sürecine ufak ufak girecektir. Tabii bu, çok sancılı bir yol. Hemen birden bire bu işin değişmesini beklememeliyiz. Ama, öte yandan belli sıkıntıları çekmeden de bu iş düzelemiyor. Biz nasıl 2001-2002’de çok büyük sıkıntılar çektik ve bugünkü noktaya geldik, Avrupa da zannediyorum belli sıkıntıları çekerek birkaç sene sonra bugünkü durumdan daha iyi bir noktaya gelecektir diye tahmin ediyorum. Olumsuzlukları hepimiz biliyoruz, ama işin olumlu tarafına bakacağımız zaman artık belli tedbirleri almadan bu işin çözülemeyeceği belli oldu. Burada kemer sıkma politikalarının ne kadar sürdürülebilir olduğu, halkın kemer sıkma politikalarına ne kadar dayanacağı kritik konuları oluşturuyor. Ama bu süreçten geçilecek.”
Türkiye’de bankacılık parmakla gösteriliyor
HAKAN Binbaşgil, “Bugün Türk bankaları, bankacılık sektörü dünyada parmakla gösterilen birkaç ülke arasında. Gerek sermaye yeterliliği gerek aktif kalitesi gerek likidite açısından çok iyi bir noktadayız. Birçok ülke, tekrar büyümeye geçmek için ilk önce bankacılık sektörünü düzeltecek, ondan sonra büyümeye geçecek. Bizde böyle birşey yapmaya gerek yok. Zaten büyümeyi destekleyen bir sektör var. Bu işler hiçbir zaman siyah beyaz değil. Belli bir dengede götürmek lazım. Ülkenin büyümesi, belli ölçülerde harcama olması da lazım. Ama bu yapılan harcamaların cari açığa çok olumsuz katkı yapmaması da gerekiyor. Bu, birçok yönü olan bir denklem” değerlendirmesini yaptı.
Ekonomi yönetiminin tedbirleri doğru
HAKAN Binbaşgil, “Özellikle uluslararası standartlara baktığımızda, kredilerde yüzde 15, mevduatta yüzde 12 büyüme yabana atılacak rakamlar değildir” dedi. Kredilerdeki büyüme hızının eski büyüme hızında olmadığına değinen Binbaşgil, kredilerin bu yıl ilk 5 ayda yüzde 6 civarında büyüdüğünü, bunun Türkiye standartlarında çok düşük bir büyüme oranı olduğunu kaydetti. Binbaşgil, “Dolayısıyla ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler yerinde tedbirlerdir ve tutmuştur. Özellikle tüketici kredilerine yönelik ek önlemler söz konusuydu. Tüketici kredileri ilk 5 ayda daha da az, yüzde 5 civarında büyümüştür. Yani tedbirler yerini bulmuştur” diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir