3M Çorlu'da Bölgesel üretim üssü kuruyor!

ABD’li inovasyon devi Çorlu’da üretim üssü kuruyor

ABD’li inovasyon devi 3M, 500 milyon dolarlık yatırımla Çorlu’da 200 bin metrekarelik alanda bölgesel üretim üssü kuruyor. Aralık ayında temeli atılacak tesiste binden fazla nitelikli istihdam sağlanacak. 3M Başkan Yardımcısı Giuseppe Castaldi, yatırım kararında yeni teşviklerin etkili olduğunu vurguladı.
Dünyanın 65 ülkesinde faaliyet gösteren 110 yıllık inovasyon devi 3M, Türkiye’deki 25’inci yılında 500 milyon dolarlık yatırımla Çorlu’da bölgesel bir üretim üssü kuruyor. İlk bölümlerinin 2013 yılında devreye alınması plananan tesiste üst düzey teknoloji ile çalışacak, binin üzerinde nitelikli çalışana iş imkanı sağlanacak. Temeli Aralık ayında atılması planlanan yatırıma ilişkin karar dün 3M ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın ortaklaşa düzenledikleri, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katıldığı bir toplantıyla açıklandı.
Toplantıda konuşan 3M Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Giuseppe Castaldi, yatırımın 3M açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, neden Türkiye’yi seçtiklerini şöyle özetledi:
“Dünya ekonomisinin belirsizlik içinde bulunduğu bu dönemde, Türkiye’nin ekonomik büyüme ve istikrar anlamında gösterdiği başarı bu coğrafyayı yatırım anlamında cazip kılıyor. Türkiye, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olmasının yanısıra, nitelikli iş gücü ile büyük rekabet avantajı sağlıyor. Bu olumlu göstergeler Türkiye’nin eşsiz coğrafi konumu ve bölgede uzun zamandır eksikliği hissedilen istikrarlı siyasi iklimi ile daha da güçleniyor. Özellikle uluslararası yatırımcıları cesaretlendiren yatırım ortamının ve açıklanan yeni yatırım teşvik pakedinin öneminin altını çizmek isterim.”


Castaldi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yatırım, Türkiye’de olduğu kadar, Doğu ve Batı Avrupa’da da büyümeyi destekleyen çok önemli bir adım olacak. Yüksek yatırım ve satış hacmine sahip büyük üretim tesislerini biz Super Hub olarak adlandırıyoruz. Bu tesisler, yerel ve bölgesel ihtiyaçlara göre çeşitli alanlarda üretim yapıyor ve bu sayede tüketicilere olabildiğince yakın olmamızı sağlıyor. Toplamda 500 milyon doları bulacak yatırımla Türkiye’de kurulacak olan Super Hub, Avrupa’daki üçüncü Super Hub olacak. Bu üretim tesisi sadece Türkiye için değil; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki pazarların ihtiyaçlarına yönelik üretim de yapacak. Tesisin, ilerleyen yıllarda, yıllık 1 milyar dolara yakın bir satış hacmine ulaşmasını bekliyoruz. İhracat ağırlıklı olacak yeni tesisimizle ileriki yıllarda yıllık 500 milyon dolardan fazla ihracat hedefine ulaşmayı öngörüyoruz. 3M Türkiye olarak iç pazara sunduğumuz, Türkiye’de üretilen ürünlerin toplam satışlarımız içindeki payını da yüzde 25’ten yüzde 45’lere çıkartmayı hedefliyoruz.”
Yerlilik oranı artacak
Bu yatırımın Türkiye’deki üretim ve ihracat potansiyeline büyük katkıda bulunacağını belirten 3M Türkiye Genel Müdürü Andrei Holban şunları söyledi:
“Bu yıl 25. yılını kutladığımız 3M Türkiye, 400’den fazla çalışanı ve 170 milyon doları aşan satış hacmiyle son derece hızlı büyüyen bir şirket. 200 bin metrekarelik arazide konumlanacak olan yeni üretim tesisimiz ile üretim kapasitemizi 10 katına yakın bir oranda arttıracağımıza inanıyoruz. Tesisinin ilk bölümlerinin 2013 yılı içerisinde faaliyete başlamasını hedefliyoruz. Halihazırda üretimimizde kullanılan hammaddenin yüzde 80’ini ithal ürünler oluştururken, yeni yatırımımız ile bu oranı yüzde 50’nin altına çekmeyi hedefliyoruz.”
3M Türkiye, Çerkezköy’den 40 ülkeye ihracat yapıyor
Yüzyılı aşkın süredir hayatı kolaylaştıran binlerce yenilikçi ürünün mucidi olan 3M, 1987 yılından bu yana Türkiye’de 300’den fazla çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 3M bugün sahip olduğu 43 bin patentle dünyanın en inovatif şirketleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 1992 yılından bu yana Türkiye’de üretim yapan 3M, 2000 yılından itibaren faaliyete başladığı Çerkezköy fabrikasında, temizlik, kırtasiye, kişisel bakım, sağlık ve otomotiv sektörlerine yönelik ürünlerin yanı sıra, maskeler, filtrasyon ürünleri ve çocuk bezi yan bantları üretimi yapıyor. Türkiye’de üretilip öncelikle Türk pazarının ihtiyacına sunulan bu ürünler, aynı zamanda başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere dünyada 40’a yakın ülkeye ihraç ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir