2B arazileri peşin ödemede yüzde 20 indirimli satılacak

Maliye Bakanı Şimşek, yakında Meclis’e gelecek 2B arazilerinin satışına yönelik yasanın detayını verdi. Buna göre 2B arazilerinin fiyatı rayiç bedelinin yüzde 70’i olacak. Satışta peşine indirim ve taksit imkanı var.
ORMAN vasfını yitirmiş 2B arazilerire ilişkin kanun taslağının ayrıntıları belli oldu. Maliye  Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde, rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden bir değerleme olacağını açıkladı. Şimşek, peşin ödemelerde, yüzde 20 indirim yapılacağını da söyledi. 2B arazilerinde taksitli satışlarda, farklı bir düzenleme öngörüldüğünü söyleyen Şimşek, taslakta, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini, 2B arazilerinin hak sahiplerine 6 aylık süreçte satışının öngörüldüğünü de kaydetti. Şimşek, taslağın yakın bir zamanda Meclis’e sevk edileceğini belirterek, “Meclisimiz onaylarsa, inşallah uygulama 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak” dedi.
‘Nereden buldun’ gündemde değil
Gelir Vergisi Kanun Taslağı’na ilişkin de Şimşek, taslak çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bakan Şimşek, ilk çeyrekte tasarının Meclis’e sevk edilmiş olacağını da belirtti. “Henüz kaba bir taslak” diyen Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Taslağı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine de  “Şu anda ‘nereden buldun’ gündemimizde yok” dedi. Bu arada Şimşek, elektrik dağıtımözelleştirmelerinde bazı bölgelerde devrin gerçekleşmemesi ve firmaların teminatlarının yanması ile ilgili olarak da “Maalesef geçen yıl şirketler, hesaplarını iyi yapamadı. Birçok firma arzulamadığımız bir çerçevede, teminatlarını yakmak durumunda kaldı. Biz teminatları nakde çevirmektense, bu reformun tamamlanmasını tabii ki tercih ederdik, ediyoruz. Yine de şu anda elektrik dağıtım şirketlerinin yarısından fazlası özel sektör tarafından işletiliyor. Bu bir başarıdır” dedi.

% 4 BÜYÜMEYİ KÜÇÜMSEMEMEK GEREKİYOR
2012 için öngörülen yüzde 4 büyümenin ekonominin daralacağı yönünde değerlendirilmesi konusunda Şimşek, OECD’nin EuroBölgesi’nin yüzde 0,3 büyüyeceği tahmininde bulunduğunu söyledi. Şimşek “Yüzde 3 dahi büyüseniz, Avrupa’nın 10 katı hızla büyümüş oluyorsunuz. Dolayısıyla doğrudur ekonomide bir yavaşlama olacak, ama yüzde 4 büyümeyi küçümsememek gerekiyor’’ dedi.
Cari açıkta yılın ilk çeyreğinde daralma başlar
2012 hedeflerini değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun, yılın ilk çeyreğinde yüksek kalmaya devam edeceğini söyledi. Bakan Şimşek, enflasyon rakamlarının ikinci yarıdan itibaren, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankası’nın hedefleriyle paralel bir noktaya geleceğini belirtti. Bakan Şimşek “Yani enflasyon yılın ikinci yarısında, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankası’nın hedefleriyle paralel, en azından yakın bir noktaya gelecek” diye konuştu. Cari açığın yılın son çeyreğinden itibaren düzelmeye başladığını kaydeden Şimşek, en azından artış hızında bir yavaşlama olduğunu söyledi. Bakan Mehmet Şimşek, rakamların gecikmeli geldiğini hatırlatarak, açık ve net bir şekilde yılın ilk çeyreğinde cari açığın daralmaya başlayacağına işaret etti.
İç talepte yavaşlama var
Şimşek, şunları söyledi: “Çünkü kredi hacminde bir yavaşlama var. Dolayısıyla iç talepte bir yavaşlama var. Kurda çok ciddi bir düzelme yaşandı. Bunların etkisi mutlaka hissedilecek. Tabii ki petrol fiyatlarını öngörmemiz mümkün değil. Yeni bir dışsal şok riskini bir kenarda tutarsak, öyle ümit ediyorum ki bu sene cari açık daralacak. En azından Türkiye, o çerçevede yumuşak inişi başarmış olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir