2012 de En Çok Kazandıracak İş Fırsatları

Bankalar, katılım bankaları, leasing, faktoring, sigorta ve bireysel emeklilik şirketleri bu yıl 500 civarında yeni şube açacak, acentelik ve temsilcilik verecek. Hem bu yeni bölümlerde görevlendirilmek hem de emekli olanların yerine ikame etmek üzere asgari 10 bin yeni eleman alınacak…
DÜNYAYI kasıp kavuran finansal krize rağmen Türkiye’de bankalar, sigorta şirketleri, leasing ve faktoringçiler 2011 yılında da büyümeyi sürdürdüler. Halen Türkiye’de 180 bini aşkın kişi bankacılık sektöründe çalışıyor. Sigortada 16 bin, bireysel emeklilik sisteminde ise 18 bin kişi istihdam ediliyor. Bunlara leasing, faktoring sektörleri ve acenteler de dahil edildiğinde finans sektöründeki toplam istihdamın 250 binleri aştığı görülüyor.
Bu yıl ise söz konusu sektörler, istihdam için daha mütevazı bütçeler oluşturdu. Ancak buna rağmen sektörün sadece büyüklerine bakıldığında bile 10 bin civarında yine eleman alımı bekleniyor. 2011 yılında nispeten temkinli hareket etmeyi tercih eden finans kesimi, gerek şube ve acente açma konusunda gerekse personel alımı konusunda daha kontrollüydü. Hızlı büyümek yerine mevcut teşkilatlarıyla daha yüksek performans ve kişi başı karlılığı artırmayı hedefleyen finans şirketleri, buna rağmen büyümelerini sürdürüyor.
BANKACI SAYISI 181 BİNİ AŞTI

Halen 48 bankanın faaliyet gösterdiği Türk bankacılık sektörü, eylül sonu itibariyle 2011’de 376 şube açıp yaklaşık 3 bin yeni personel alımı gerçekleştirmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) son açıkladığı dokuz aylık verilere göre, bankaların toplam şube sayısı böylece 9 bin 841’e çıktı. Yine aynı dönemde toplam çalışan sayısı da 181 bin 277’ye ulaştı.
2010 yılının dokuz aylık verileriyle karşılaştırıldığında, son bir yılda bankaların toplam istihdam sayısının yüzde 2 veya başka bir deyişle 503 kişi arttığı görülüyor.
Yine BDDK verilerine göre, banka çalışanlarının yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor. Bu sektörde çalışanların yüzde 74’ü üniversite mezunu. Üniversite mezunlarının yüzde 6’sı da yüksek lisans ve doktora yapmış durumda…

BES’TE 18 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
Bireysel emeklilik şirketleri ve onlara bağlı çalışan acentelerde ise 2011 sonu itibariyle 17 bin 775 kişi çalışıyor. 14 şirketin faaliyet gösterdiği sistem, son bir yılda bin 59 kişiye istihdam sağlamış durumda. Türkiye’de geçmişi 8 yılı aşan bireysel emeklilik sektöründe çalışanların yüzde 81.74’ü üniversite ve üzeri eğitime sahip. Lise mezunlarının oranı yüzde 10.66, meslek yüksekokulu mezunlarınınki ise yüzde 7.60.
16 BİNİ AŞKIN SİGORTACI VAR

Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) verilerine göreyse sigorta sektöründe 2010 yılında toplam çalışan sayısı 11 bin 557, pazarlama elemanı sayısı da 5 bin 11’di. Acente sayısı ise yine TSRŞB’ye göre 16 bin 205’ye ulaşmıştı. Bu alanda çalışanlarının yüzde 1’i ilkokul, yüzde 1’i ortaokul ve dengi, 18’i lise ve dengi, 14’ü iki yıllık yüksek okul, 58’i üniversite, 8’i de yüksek lisans mezunu şeklinde dağılıyordu. Buna karşılık pazarlama elemanlarının yüzde 10’u lise ve dengi okul, 18’i iki yıllık yüksek okul, 69’u üniversite, 3’ü ise yüksek lisans mezunuydu. TSRŞB’nin elinde henüz 2011 yılına ait veri bulunmuyor.
2010 sonu itibariyle faktoring sektöründe 3 bin 557 olan çalışan sayısı Eylül 2011 sonunda 3 bin 912 kişiye ulaşmış durumda. Finansal kiralama (leasing) sektöründe ise geçen yıl çalışan sayısında sınırlı da olsa düşüş yaşandığı görülüyor. 28 şirketin üye olduğu Finansal Kiralama Derneği’nin (FİDER) verilerine göre, 2010 yılı bin 286 çalışanla kapatılmıştı. Aynı dönem itibariyle sektörde 16 şube ve 69 temsilcilik faaliyet gösteriyordu. Eylül 2011 sonu itibariyle leasing sektöründe toplam çalışan sayısı bin 282 kişiye ulaştı. Şube sayısı 17’ye yükselirken, temsilcilik sayısı 68’e düştü.
HEDEF ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

Evet, 2010 ve 2011 istihdam verilerini özetlemeye çalıştığımız finans sektörü bu yıl da büyümeyi hedefliyor. Bu yıl çok agresif olmamayı tercih etseler de sektörde yeni şube ve acente açılışları devam edecek. Tabii ki buna bağlı olarak istihdam da artacak.
Ağırlıklı üniversiteden yeni mezun gençleribünyelerine katmayı hedefleyen finans kesimi, yönetim kademelerine ise büyük paralarla yapılan dev transferler yerine yine kendi bünyelerinde yetişmiş başarılı isimleri getirmeyi hedefliyor.
10 BİN KİŞİYE İŞ

Kısacası kendi sektörlerinin liderleri olan bankalar, katılım bankaları, leasing, faktoring, bireysel emeklilik ve sigorta şirketleri bu yıl da büyümeyi sürdürecekler. Bu alanda yaptığımız araştırmaya göre, finans sektörünün amiral gemileri 2012 yılında 500’ü aşkın şube ve acente açacak. Buna bağlı olarak da yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacaklar.
İşte sektörlerinin önde gelen banka, leasing, faktoring ve sigorta şirketlerinin 2012 yılında yaygınlaşma ve istihdam planları…
YENİ PERSONEL İSTANBUL’A

2011 yılında 40’ı aşkın yeni şube açıp bin 500’ün üzerinde yeni personel alan VakıfBank, 2012’de de şube ağını genişletip bin yeni personeli bünyesine katacak. Söz konusu şubelerin büyük kısmını İstanbul’a açmayı amaçladıklarını söyleyen VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, “Genel müdürlüğü İstanbul’a taşıyıp buradaki iş hacmini genişletme stratejimiz var. Ayrıca VakıfBank bu yıl tarihinde bir ilki gerçekleştirerek işe alımlarda KPSS şartını kaldırdı. Bundaki amacımız, kamuda çalışmayı daha önce aklına getirmemiş, dolayısıyla hiç KPSS’ye girmeyi düşünmemiş başarılı ve parlak gençleri banka bünyesine katmak” diyor.
Bundan sonra başvuruları VakıfBank’ın internet sitesi üzerinden alacaklarını söyleyen Kalkan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Adayları anlaşmalı olduğumuz bir üniversitede sınava tabi tutacağız. Ardından bankamızca yapılan mülakatta başarılı olanların işe alımları gerçekleşecek.”
2012 yılında alınacak personelin yüzde 80’ini şubelerde görevlendirmeyi hedefleyen VakıfBank, işe alımlarda en az 4 yıllık eğitim veren fakültelerin şu bölümlerinden mezun olanları tercih edecek:
Maliye, kamu yönetimi, iktisat, ekonomi, işletme, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, bankacılık, finans, sigortacılık, muhasebe, uluslararası ticaret ve finansman, sermaye piyasası, siyaset bilimi, aktüerya, yönetim ve bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği ve istatistik bölümler
TEKNOLOJİ VE DİJİTAL DÜNYA

2011 yılında 35 açılışla 925 şubeye ulaşan Akbank, yine geçen yıl yaklaşık bin 250 kişinin işe alımını gerçekleştirmişti. Bu yıl 60 ila 70 civarında şube açacak olan banka, buna paralel bin 300 ile bin 600 civarında yeni personel alımı planlıyor.
2012 yılında başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyük illerde şube açılışı planladıklarını söyleyen Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, bankanın istihdam politikasını şöyle anlatıyor:
“Bankamızın ihtiyaçları paralelinde Türkiye genelinde işe alımlar yapıyoruz. Bunun için çeşitli sınav ve mülakatlar düzenliyoruz. İşe alımlarda dört farklı yöntem izliyoruz. Deneyimsiz adaylar için yani asistanlık, yönetici adaylığı ve müfettiş yardımcılığı pozisyonları için farklı işe alım süreçleri var. Deneyimsiz alımlarda 28 yaşını doldurmamış olmak, üniversitelerin bankacılıkla ilgili bölümlerinden mezun olmak, yetkili kulvarında askerliğini tamamlamak önkoşul.
Deneyimli eleman alımlarında ise yetkinlik bazlı mülakat yapıyoruz. Kişileri daha yakından tanımaya çalışıyoruz. Mülakat aşamasında adayların kişilik yapılarına, yetkinlikleriyle ilgili görevin uyumuna ve güçlü yönlerine odaklanıyoruz.”
Bankacılığın çok farklı fonksiyonları bünyesinde barındıran bir sektör olduğunu, bu yüzden farklı branşların bir arada yer aldığını hatırlatan Sipahioğlu, “Son dönemde sektörde teknoloji ve dijital dünyayla ilgili birimler biraz öne çıktı” diyor
140 BİN KİŞİ İŞ İÇİN BAŞVURDU

2011 yılında 41 şube açılışı gerçekleştirip bin 959 yeni personel alımı yapan Yapı Kredi, aynı dönemde 190 bin kişinin kendilerine iş için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Şu anda 900’ün üzerinde şubesi bulunan Yapı Kredi, her yıl 50-60 şube açmayı planlıyor. Toplam çalışan sayısının Yapı Kredi için yaklaşık 15 bin, Koç Finansal Hizmetler içinse 17 binin üzerinde olduğunu söyleyen Yapı Kredi İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavuncu, “Bu yıl da şube açılışlarına paralel olarak işe alım yapacağız” diyor.
Banka, adayların başvurularını internet sitesinin (yapikredi.com.tr) insan kaynakları sayfasından, kariyerim.yapikredi.com.tr ve banka ilanlarının yayınlandığı internet iş arama portallarından kabul ediyor. Cihangir Kavuncu, işe alım süreçlerini şöyle özetliyor:
“Adaylar bu kanallar üzerinden yayınladığımız açık pozisyon ilanlarımıza ve genel başvuru ilanımıza özgeçmişlerini gönderebiliyor. Başvuruların yanı sıra hem üniversite öğrencileri hem de profesyoneller için Yapı Kredi İnsan Kaynakları’ndan haberleri paylaştığımız facebook.com/YapiKrediIK sayfamız var. İlk değerlendirmeleri adayların özgeçmişleri üzerinden yapıp ardından sınava davet ediyoruz. İşe alım sürecimizde deneyimsiz adaylara genel yetenek testi uyguluyoruz. Pozisyona bağlı olarak da sayılar, algılama, hafıza yeti ve İngilizce testleri kullanılıyor.”
Yapı Kredi’de sınav sonrası başarılı olan adayların işe alım süreçleri insan kaynakları ve iş birimi mülakatlarıyla devam ediyor. Görüşmeler, pozisyonlara göre bazen grup görüşmesi bazen de birebir olarak yapılıyor. İşe alım projesine göre kişilik envanteri uygulaması da sık kullanılan yöntemler arasında.
Yapı Kredi, yeni mezun gençleri banka bünyesine çağrı merkezi, direkt satış, gişe destek, yazılım geliştirme, perakende bankacılık pazarlama ve denetim bölümlerinde işe başlatarak katıyor.
YÜZDE 70 YENİ MEZUN

2011 yılında 68 açılışla 919 şubeye ulaşan GarantiBankası, yine aynı dönemde bin 843 yeni personel alımı yapmıştı. Banka, bu yıl ise 30 şube açıp 2 binyeni personel almayı planlıyor.
Garanti, iş başvurularını önceliklegaranti.com.tr/Garantilikariyer adresindeki insan kaynakları internet sitesinden kabul ediyor. Kariyer portallarından da iş başvurusu yapılabiliyor.
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün, yeni mezunları bünyeye katıp yetiştirerek “içeriden büyüme” stratejisini benimsediklerini vurguluyor. Erün, “Bu yüzden işe aldıklarımızın yüzde 70’ini yeni mezunlar oluşturuyor. Bu kapsamda yönetici adayı (management trainee), müfettiş yardımcısı, çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve şube gişe asistanı alıyoruz. Bu alımlarımızda herhangi bir deneyim ve bankacılık bilgisi aramıyoruz. Bu yüzden de üniversite bölümlerine yönelik bir seçme kriterimiz yok” diyor.
ANADOLU’DA ŞUBE AÇACAK

Türkiye’nin çeşitli illerinden şube açılışı için yoğun talepgeldiğini söyleyen Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, istihdam ve şubeleşmeyle ilgili izledikleri stratejiyi şöyle açıklıyor: “Anadolu’da şube açmak daha avantajlı. Çünküİstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde açılan şubeler bir yılda, Anadolu’daki şubelerse 6 ayda kara geçebiliyor. Bu yıl 60 yeni şube açıp bin yeni personel almayı planlıyoruz. Halkbank’ta halen çalışan bin 452 kişinin emekliliği geldi. Bu yıl yaklaşık 500 kişinin de emekli olmasını bekliyoruz.”
FİNANSBANK 1.000 KİŞİ ALACAK
2011 yılında 19 yeni şube açıp yaklaşık 950 yeni çalışanı bünyesine katan Finansbank, bu yıl 30 şubeyi daha hizmete sokacak. Bu yıl içinde Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık bin kişiyi farklı pozisyonlar için bünyesine katmayı planlayan banka, tecrübeli çalışan ihtiyacını içeriden karşılama oranını ise yüzde 75’ten 80’e taşımayı hedefliyor.
İş başvurularını bankanın internet sitesi (finansbank.com.tr) ve destek aldıkları insan kaynakları sitelerinden aldıklarını söyleyen Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, “Adaylar facebook’taki Finansbank Kariyer sayfasından da ilanlara ulaşabiliyor” diyor. Ardından da Finansbank’ın işe alım politikası hakkında şu bilgileri veriyor:
“İşe alım ihtiyacımızın yüzde 70’e yakınını yeni mezunlardan karşılıyoruz. Bu ilanlarımız ağırlıklı olarak yönetici adayı, ticari-kurumsal şube satış (sales trainee), müfettiş yardımcısı, şube satış/operasyon, çağrı merkezi ve direkt satışpozisyonlarını kapsıyor. Kariyerine bankacılık sektöründe başlamayı planlayan yeni mezunlar, belirttiğimiz tüm bu ilanlara yoğun ilgi gösteriyor. Alımlarımızda çok spesifik bir arayışımız olmadığı takdirde bölüm ayrımı yapmıyoruz.”
AĞIRLIK BÜYÜK ŞEHİRLERDE
DenizBank Finansal Hizmetler Grubu (DFHG), 2011 yılında 88 açılışla toplam 600 şubeye(yurtiçinde 588, yurtdışında 12) ulaştı. Grup, yeni açılan bu şubeler ve çalışan değişimine bağlı olarak geçen yıl 2 bin 650 kişiyi işe aldı. Böylece çalışan sayısını yüzde 13 artırdıklarını vurgulayan DenizBank Yönetim Hizmetleri Grubu Genel Müdür Yardımcısı Tanju Kaya, 2012 yılı planlarını ise şöyle özetliyor:
“Bu yıl 32 yeni şube açıp, 800 yeni personel alımı hedefliyoruz. Ağırlıklı olarak büyük şehirlerde şube açacağız. Şubeağımızın Türkiye’deki tüm illeri içermesini planlıyoruz.”
DenizBank, iş başvurularını internet sitesinin (denizbank.com) yanı sıra adaylar tarafından en çok tercih edilen kariyer siteleri üzerinden de kabul ediyor. Tanju Kaya, banka şubelerinde ağırlıklı olarak satış ve operasyon kadroları, genel müdürlükte ise şubelerdeki büyümeye paralel oluşacak ihtiyaçlar kapsamında alım yapacaklarını belirtiyor.DenizBank, pozisyonlara bağlı olarak üniversitelerin ağırlıklı olarak iktisadi ve idari bilimler, mühendislik, fen edebiyat ve ziraat fakültesi mezunu (Tarım Bankacılığı birimi için) adayları değerlendirmeye alacak
13 YENİ ŞUBE YOLDA

2011 yılında 2 şube açan ve 78 personel alan Anadolubank, bu yıl çıtayı biraz daha yukarı taşıyor. Bu yılkişube açma planlarının henüz netleşmediğini söyleyen Anadolubank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı İsmet Demir, “Ancak piyasa koşullarına göre yıl içinde yapılacak değerlendirmeler neticesinde 13 yeni şube açabiliriz” diyor.
Bankanın kurumsal web sitesindeki (anadolubank.com.tr) “iş duyuruları” bölümünde yayınlanan ilanlara başvurmak mümkün. İlan dışı genel başvurular da değerlendiriliyor. Farklı kariyer sitelerinde yayınlanan ilanlar kanalıyla da personel alınabiliyor.
Meri, yeni personel alımını ağırlıklı olarak şubeler için planladıklarını söylüyor: “Şubelerimizde deneyimli pazarlama portföy yöneticileri veya yetiştirilmek üzere yeni mezunlar istihdam ediyoruz. Yeni mezunları bölüm sınırlandırılması olmadan üniversitelerin 4 yıllık fakülte mezunları arasından seçiyoruz.
475 PERSONEL ALACAK

Kuveyt Türk, 2011 yılında 39 şube açıp, ayrılan personelin yerine gelenler hariç net 400 yeni elemanı bünyesine kattı.Banka, bu yıl ise 40 yeni şube açacak ve buna bağlı olarak yaklaşık 475 yeni personel alacak.
Kuveyt Türk İnsan Kaynakları Eğitim ve Kalite Grup Başkanı Mehmet Oral, kendileriyle çalışmak isteyen adaylarıninternet sitesi aracılığıyla kısa özgeçmişlerini göndererek başvurabileceklerini söylüyor. Ardından da 2012 yılı politikalarını şöyle özetliyor:
“Şube ağırlıklı büyüdüğümüz için personel alımının büyük bölümü şube satış ve operasyon kadrosuna yapılıyor. Faizsizbankacılık alanında çalışmaya istekli örgün öğretim mezunu iktisat, işletme gibi bölümlerinden mezun olanları tercih ediyoruz.”

ANADOLU’YA AĞIRLIK VERİYOR

Şekerbank geçen yıl 260 olan şube sayısını 272’ye çıkarmış, ayrıca bazı şubelerini de yenilemişti. Banka bu doğrultuda 538 eleman almıştı. Şekerbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nejat Bilginer, “Bu yıl ise Anadolu bankacılığı misyonumuz gereği bankacılık hizmetlerinden yeterince faydalanamayan bölgelerde 10 yeni şube açıp yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlamayı planlıyoruz” diyor.
Adaylar, Şekerbank’ın internet sitesi (sekerbank.com.tr) ve çalıştığı kariyer siteleri kanalıyla başvuruda bulunabiliyor. Banka, müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı gibi toplu alımlarda ise internet sitesinin yanı sıra gazetelerin insan kaynakları eklerine de ilan veriyor.
Şekerbank, bünyesindeki açık pozisyonlar için çalışanlarına da tercih imkanı sunuyor. Bu doğrultuda “Banka içi kariyer fırsatları” bültenleriyle bilgilendirme yapan banka, çalışanlarının taleplerini bu şekilde değerlendiriyor.
Deneyimsiz adayların yanı sıra deneyimli bankacılara da ihtiyaç olduğunu hatırlatan Nejat Bilginer, “Şekerbank olarak işe alımlarda iktisadi idari bilimler, mühendislik, istatistik fakülteleri ve bankacılıkla ilgili bölümlerden mezun adayları tercih ediyoruz” diyor.
250-300 PERSONEL ALACAK
Geçen yıl 25 açılışla şube sayısını 200’e çıkaran Bank Asya, ağırlıklı olarak bu şubeler için yaptığı alımlarla personel sayısını 276 kişi artırdı. Bu yıl da 25 şube açmayı planlayan banka, 200 yeni personel istihdam edecek. Adaylar, Bank Asya’nınkurumsal web sitesindeki insan kaynakları alanından veya bankanın anlaşmalı olduğu kariyer sitelerinden başvuru yapabiliyor.
Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Eğriboyun, personel alımında üniversitelerin iktisadi idari bilimler ve mühendislik fakültelerinin bilişimle ilgili bölümleriyle birlikte endüstri mühendisliği, matematik mühendisliği ve işletme mühendisliği mezunlarına öncelik vereceklerini söylüyor. Eğriboyun, “Bu bölümlerin dışında fen, edebiyat fakültelerinin matematik ve fizik gibi sayısal ağırlıklı bölümlerinden mezun olan adaylar da tercih edilecek” diyor.
GENÇ YETENEK PROGRAMI VAR
“2011 yılında 98 yeni çalışma arkadaşımız Aksigorta ailesine katıldı” diyen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’nin her bölgesinde olma hedefiyle bu yıl da yeni acenteler açacaklarını söylüyor. Bu yıl yaklaşık 100 kişiyi işe alacaklarını söyleyen Gülen, bunlardan 40’ının “Genç Yetenek” programı kapsamında potansiyeli yüksek, deneyimsiz veya az deneyimli yeni üniversite mezunlarından oluşacağını vurguluyor.
Aksigorta ayrıca, farklı sektörlerde deneyim sahibi olan kişileri de bünyesine katmaya devam edecek. İsteyenler Aksigorta için sabanci.com sitesi ve kariyer sitelerindeki açık pozisyonlara iş başvurusunda bulunabiliyor. Belli pozisyonlar için sosyal medyayı da kullanan Aksigorta, özellikle Linkedin üzerinden verdiği ilanlarla deneyimli adaylara ulaşmayı hedefliyor.
Bu arada “Y jenerasyonu” (1980 ve sonrası doğan, başarı ve hedef odaklı genç kuşak) ile interaktif ve anında iletişim sağlayabilmek adına etkin bir facebook kariyer sayfası oluşturan Aksigorta’nın son verilere göre 6 binin üzerinde takipçisi var. Bu konuda iddialı olduklarını vurgulayan Uğur Gülen, “Şirketimize ilgi duyan adaylarımız facebook.com/aksigortakariyer sayfası üzerinden iş fırsatları, çalışanların deneyimleri ve şirketimizin çalışma ortamıyla ilgili bilgi edinebilir. Bu uygulamamızla üniversite öğrencileri ve yeni mezun adaylarımız sorularına interaktif ve hızlışekilde cevap bulabiliyor” diyor.
Pozisyonların çeşitliliği nedeniyle Aksigorta’da üniversitelerin çok farklı bölümlerinden mezun olanların işe alındığını belirten Gülen’e göre, bu yıl da üniversitelerin aktüerya, işletme, iktisat gibi bölümlerinin dışında mühendislik bölümlerinden mezunlar alınacak.
Gülen, yeni mezun programı Genç Yetenek ile bu yıl da iki kez olmak üzere yaklaşık 40 yeni mezunu veya en fazla 1-2 yıl deneyime sahip adayları Aksigorta ailesine katmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor
İSTANBUL’A 4 TEMSİLCİLİK AÇACAK
2011’de yeni bölge temsilciliği açmayan ve 10 kişiyi işe alan Yapı Kredi Faktoring, bu yıl İstanbul’da 4 temsilcilik açacak. Buna bağlı olarak 15 yeni personel alımı planladıklarını ifade eden Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Nida Bektaş, böylece personel sayısının 80’e ulaşacağını söylüyor.
Şirket, başvuruları yapikredifaktoring.com.tr insan kaynakları sayfasından, kariyerim.yapikredi.com.tr ve ilanlarını yayınladığı internet iş arama portallarından kabul ediyor. Bunların yanı sıra üniversite öğrencileri ve profesyoneller için facebook.com/YapiKrediIK sayfası açtıklarını hatırlatan Bektaş, personel alımına ilişkin şu bilgileri veriyor:
“Yeni personel alımı daha çok satış ve operasyon bölümleri için olacak. Öncelikle üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, işletme mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olanları tercih ediyoruz.
MEVCUDU KORUYOR
Geçen yıl Gebze’de bir bölge temsilciliği açan ve 4 yeni personel alan AKLeas, bu yıl ise mevcut örgütlenmesini korumayı hedefliyor. Halen 9 bölge temsilciliğiyle tüm Türkiye’ye hizmet verdiklerini ve bu yıl temsilcilik sayısında bir değişiklik öngörmediklerini söyleyen AKLeas Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, “Bu yüzden ihtiyaçlar doğrultusunda personel alacağız” diyor.
Şirketin internet sayfasındaki (aklease.com) iş başvuru formu doldurulup veya kariyer.net aracılığıyla verilen ilanlarla başvuru yapılabiliyor.
Tuncer Mutlucan, ihtiyaç duyulan pozisyon ve alım yapılacak göreveuygun olarak üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile mühendislik fakülteleri bölümlerinden mezun adayları tercih edeceklerini söylüyor.
AXA, BES İÇİNE ELEMAN ALACAK

AXA Sigorta, geçen yıl 300’e yakın acente açmış, diğer yandan da verimsizlik gerekçesiyle bunun yarısı kadarını da kapatmıştı. Şirket, bu yıl da acentelik için gelen tekliflerideğerlendirecek. AXA Sigorta Direktör ve Genişletilmişİcra Kurulu Üyesi Özer Şimşek, “Acente açılışlarını bize gelen talepler doğrultusunda yapıyoruz. Bu yüzden de sene başında ne kadar acente açacağımızı öngörmemiz mümkün değil. Zaten bizim öncelikli amacımız da acente verimliliğini artırmak” diyor.
AX Sigorta, bu yıl istihdam için yeni BES (bireysel emeklilik sistemi) şirketine ağırlık verecek. AXA Hayat ve Emeklilik’in kadrosunu genişleteceklerini söyleyen Şimşek, özellikle satış elemanlarına ağırlık vereceklerini ifade ediyor. İlgilenenler axasigorta.com.tr veya insankaynaklari@axasigorta.com.tr adresine CV yollayabiliyor ya da kariyer.net üzerinde yayınlanan ilanlara başvuruda bulunabiliyor.
Özer Şimşek, AXA’nın bu yılki eleman alım politikasını şöyle anlatıyor: “Ağırlıklı olarak teknik, hasar, satış ve IT bölümleri için işe alımımız olacak. Üniversite eğitiminde hangi bölümde okuduğuna elbette dikkat ediyoruz. Ancak adayların öğrenim süreleri boyunca kendilerini nasıl ve hangi ek aktivitelerle geliştirdiklerine de bakıyoruz. Örneğin, stajlar, part-time çalışmalar, sektöre ya da başvurduğu iş alanına yönelik yaptığı çalışmalar, bilgisayar kullanım becerileri ve katıldığı yurtdışı öğrenim programları gibi standart öğrenim hayatının dışına çıkan çabaları da dikkate alıyoruz.
Bu arada biz de staj programlarını bir sosyal sorumluluk alanı olarak görüyoruz. Farklı üniversitelerin farklı fakültelerinden gelen öğrencilere gerçek iş deneyimleri kazanacakları ortamlar ve olanaklar sunuyoruz. Bizde stajyerler, gerçekten işi öğreniyor. Stajını bizde yapmış başarılı gençleri de bünyemize kattığımız oluyor.”
2011 yılında yaptıkları işe alımlarda ağırlıklı olarak iktisat, sigortacılık, bilgisayar mühendisliği, hukuk ve otomotivmezunu adayları tercih ettiklerini söyleyen Şimşek, “İstatistik ve mühendislik fakültelerinden mezun çalışanlarımızın sayısı da giderek artıyor” diyor.
YAPI KREDİ 100 ACENTELİK VERECEK

Yapı Kredi Sigorta, geçen yıl satış ve pazarlama kanalını 174 yeni acente ve broker ile genişletti. Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İlkay Özel, böylece toplam acente sayısının bin 100’e çıktığını belirtiyor. Şirket, bu yıl ise tüm bölgelerde 100’ün üzerinde acentelik vermeyi planlıyor. Özel, Yapı KrediEmeklilik’e ilişkinse şu bilgileri veriyor:
“Yapı Kredi Emeklilik’in halen 144 acentesi var. Acente politikamız verimliliği artırıp acente sayımızı akılcı ve agresif olmayan bir şekilde, bölge ayrımı yapmaksızın artırmak. Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik halen toplam bin 800 kişi istihdam ediyor. Bu yıl, daha çok ayrılan çalışanların yerine işe alım planlıyoruz.”
İlkay Özel, iki kurumun da 2012 yılında yeni personel alımını ağırlıklı olarak satış ekipleri için planladığını söylüyor. Özel, Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik’te çalışmak isteyenlere ik.basvuru@ykemeklilik.com ve ik.basvuru@yksigorta.com adreslerine e-posta göndererek başvuruda bulunmalarını öneriyor. Bu şirketlere ykemeklilik.com ve yksigorta.com adreslerindeki insan kaynakları sayfası aracılığıyla da iş başvurusu yapılabiliyor. Yine iki kurum için de Secretcv, Kariyer net, Yenibiriş portallarından da iş başvurusu yapmak mümkün.
İki kurumun genel müdürlüğü için 4 yıllık üniversite mezunu, yönetici kademeleri içinse ilgili alanda iş tecrübesi ve yöneticilik becerilerine sahip olunması gerekiyor. Satış ekipleri içinse dört yıllık lisans bölümlerinden mezun ya da iki yıllık sigortacılık, bankacılık, borsa ve finans, finans, İşletme, maliye, menkul kıymetler ve sermaye piyasası, muhasebe, para ve sermaye yönetimi ve pazarlama meslek yüksek okulu mezunu olma şartı aranıyor.
SATIŞ TEMSİLCİSİ ALACAK

Garanti Emeklilik, geçen yıl 6 yeni bölge müdürlüğünü faaliyete geçirdi ve bünyesinde bazı yeni yapılanmalar gerçekleştirdi. Bu doğrultuda da 150’ye yakın yeni personel aldı. Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Cemşit Türker, 2012’deki işe alımları ise oluşacak ihtiyaçlara göre yıl içinde planlayacaklarını söylüyor.
Garanti Emeklilik’e iş başvurusunda bulunacak adaylaragarantiemeklilik.com.tr internet sitesi ile İK portallarını takip etmeleri öneriliyor. Kurum, bu yıl işe alımlarını ağırlıklı olarak satış temsilcisi kadrosunda oluşacak ihtiyaçlara göre yapmayı planlıyor. Genel müdürlük pozisyonları için yönetici adayı programıyla yeni mezunları GarantiEmeklilik ailesine kattıklarını söyleyen Türker, “Diğer işe alımlarda ise ağırlıklı olarak yetkinlik bazlı mülakatlar, envanterler ve çeşitli ölçmearaçları kullanılıyor” diyor.
PERSONEL ALIMINA BAŞLADI

2011 yılında hızlı büyüyen Albaraka Türk, 2012’de 350yeni personel alıp 27 şube açmayı planlıyor. Albaraka Türk İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu, şubeleşmepolitikasına ilişkin şu bilgiyi veriyor:
“2011, geçmiş dönemlere göre büyümeyi daha ön plana aldığımız bir yıl oldu. Geçen yıl 13’ü yurtiçi, 1’i de yurtdışı olmak üzere 14 şube açılışı yaptık. Büyümemize paralel olarak 410 yeni personel aldık. Bu yıl daha da hızlı büyüyeceğiz. İstanbul, Ankara, Bolu, Edirne, Giresun, Adıyaman ve Karaman illerinde 2012’nin ilk aylarında açılışını yapmayı planladığımız şubeler tamamlandı ve personel alımına başlandı. Tüm yıl içinde toplam 350 personeli Albaraka Türk bünyesine katmayı hedefliyoruz.”
Banka, personel alımını gazete ilanları, internet ortamı, web sayfasındaki İK bölümü ve kariyer.net aracılığıylagerçekleştiriyor. Bu yılki istihdam politikasında yoğun şube açılışları nedeniyle şube personeli alımına odaklanacaklarını söyleyen Hazıroğlu, “Alımlarda üniversitelerin iktisat, işletme, maliye, çalışma ekonomisi, ekonometri, kamu yönetimi,uluslararası ilişkiler bölümünde lisans eğitimini tamamlamış ya da bu bölümlerde yüksek lisans yapmış adaylar tercih ediliyor” diyor.

SATIŞ ELEMANI ALACAK

AvivaSa 2011 yılını 600 kişiye istihdam yaratıp 12yeni acenteyle kapattı. Bu yılın başında İstanbul, Ankara ve İzmir’de birer şube açtıklarını hatırlatan AvivaSa Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk, “Gaziantep’te ise mevcut şubenin kapasitesini artırdık. Bu yıl sonuna kadar farklı illerde 40 acente açmayı planlıyoruz. Bu yıl direkt satış kadromuza500 yeni finansal danışman katacağız” diyor.
Açık pozisyonların her biri için kariyer.net üzerinde ilan veren AvivaSa’nın bu yılki hedefi, sahada sıcak satış yapanfinansal danışman adayları istihdam etmek. Bunun için 4 yıllık lisans veya 2 yıllık bankacılık, sigortacılık, borsa ve finans,finans, işletme, maliye, menkul kıymetler ve sermaye piyasası, muhasebe, para ve sermaye yönetimi, pazarlama vesatış yönetimi meslek yüksek okullarından veya benzer eğitim programına sahip meslek yüksek okullarından mezun adaylar tercih edilecek. AvivaSa, satış kadrolarının yanı sıra bu yıl bilgi teknolojileri ve operasyon kadroları için de eleman alacak.
“MT programları gençler için ciddi bir fırsat”

Bankacılık ve finans, MT (management trainee) yani yönetici adayı kadrolarının en çok açıldığı sektörler. MT alıp yetiştirmek, özellikleholdinglerin ya da büyük ölçekli uluslararası şirketlerin tercih ettikleri politikalardan biri haline gelmiş durumda. Ağırlıklı olarak yeni mezunları hedefleyen bu programlarda yaş sınırı 23 ile 28 arasında değişiyor. MT adayları, mülakat aşamasına geçmeden önce birçok teste tabi tutulabiliyor. Bunlar kişilik envanterleri, İngilizce testleri ve grup çalışmaları şeklinde oluyor. Genel olarak prestijli üniversitelerden mezun, İngilizce bilen, dışa dönük, grup çalışmasına yatkın, iletişim becerileri gelişmiş kişiler tercih ediliyor.
MT programları, yöneticileri kendi içinde yetiştirmeye, transferleri şirket içinden yapmaya olanak sağlıyor. Bu programlar, tek bir şirkette deneyim sahibi olmanın avantajlarını kazandırarak şirketin yapısını tanıyan yöneticilere sahip olma fırsatı yaratıyor. Ayrıca şirketin geleceğine yön verebilecek kapasitedeki kişilerin bağlılığını ve kurum sadakatini artırıyor.
Bu programların esas ideolojisi eleman yetiştirmek olduğundan; direktör, müdür, şef pozisyonuna kadar birçok üst düzey yöneticiliğe gelinebiliyor. Buna örnek olarak Garanti Bankası’nın web sitesinde yazan şu ifadeyi verebiliriz: “Garanti Bankası’nın üst düzey yöneticilerinin yüzde 95’i kurum içinden atanmıştır. Yöneticilerin yüzde 15’i GarantiBankası’ndaki kariyerlerine MT, yüzde 20’si ise müfettiş yardımcısı olarak başlamıştır.”
Genelde yaz başında ve eylül-ekim aylarında alınan MT başvurularından haberdar olmak için yeni mezun ya da olacak adaylar, firmaların ilanlarını sıkı bir şekilde takip etmeliler.
2012’de kim kaç eleman alacak?
Kurum – Alacağı personel sayısı – Açacağışube/acente sayısı
VakıfBank 1.000 –
Akbank 1.300-1.600 70
Yapı Kredi – 50-60
Garanti Bankası 2.000 30
Halkbank 1.000 60
Finansbank 1.000 30
DenizBank 800 32
Anadolubank – 13
Kuveyt Türk 475 40
Şekerbank 100 10
Bank Asya 250-300 20-25
Aksigorta 100 –
Yapı Kredi Faktoring 15 4(*)
Yapı Kredi Sigorta – 100
Albaraka Türk 350 –
AvivaSa 500 40
*Temsilcilik
 
Kaynak: Sabah.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir