Müşteriler Bankalarını BDDK'ya Şikayet Edebilecek


 • Anasayfa

Bankalara, kredi kartı aidatları, havale, EFT, çeksenet ücreti gibi işlemlerden aldıkları ücretleri açıklama zorunluluğu getiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketicinin en çok şikayet ettiği bankayı sorgu odasına alacak.

BDDK da bütün bankaların aldığı işlem ücretlerini kendi web sayfasından yayınlayacak. Böylece müşteriler, her türlü masraf ve kesinti ücretini karşılaştırıp tercihini yapabilecek.

SORUN ANINDA ÇÖZÜLECEK

Bankalar, geçen yıl kredi kullandırdıkları müşterilerden peşin aldığı ücret ve komisyonlarla birlikte bankacılık hizmetlerinden yaklaşık 14 milyar lira gelir elde etti. Takvim’in haberine göre ücret, komisyon ve hizmet bedeli adı altında müşterilerden 70′e yakın işlem için ücret alınırken, 2011′de ‘şeffaf liste’ dönemi başlıyor. BDDK; bireysel krediler, banka ve kredi kartları, ATM kullanımı, kiralık kasa ücretleri, EFT, menkul kıymet işlemleri, çek ve senetler ile diğer işlemlerden alınan ücretleri kendi internetsitesinden de yayınlayacak. Sistemin ikinci ayağında, BDDK çatısı altında faaliyet gösterecek Tüketicisi Dairesi önemli rol üstlenecek. Bu daire tüketici şikayetlerini tek tek toplayacak.

Şikayetlerin yoğunlaştığı bankaları görüşme odasına çağıracak. Yetkililer, “Ciddi şikayetlerde bankaları çağırıyoruz. Tüketici Dairesi hangi bankaya yönelik hangi şikayetler olduğunu izleyecek. Şikayetler bir bankada yoğunlaşıyorsa o banka görüşme odasına çağrılacak, sorun çözülecek” dedi.

milliyet.com.tr

18 Ocak 2011 Saat : 2:01
7 Yorum --> 3347 Okunma

“Müşteriler Bankalarını BDDK'ya Şikayet Edebilecek” için 7 Yorum

 1. ahmet özdemir diyor ki:

  alternatif bank alanya şube’sinden kullandım iş yeri kredisi ev kredisi ve çek kredisi hiçbir gecikmem olmamasına rağmen banka bana herhangi bir ihtar göndermeden benden almış olduğu muazzam senediyle beni haberim yok icraya vermiş. 275 bin tl borcum varken 382 bin tl bana para ödettiler ticari hayatımı bitirdiler. gerekli yetkililerin bu işe el atmasını saygılarımla arz ederim .

 2. hamit akkaya tl 05374572176 diyor ki:

  sayın banka yetkilisi ben bir esnafım malumunuz banka bizim olmasa olmazlarımız fakat haksız aldıkları o para varya çok gücüme gidiyor ve hiç bişekilde hakkımızı arayamıyoruz yani okadar kesinti yapıyorlarki han gisini yazıcamı bilmiyorum bu arada banka ismini vereyim akbank manisa mekez müşterisiyim özelikle belirteyim ençok canımızı yakan banka örneyin başımda geçen birkesinti işlemi yaklaşık tarihte vereyim 30 05 2012 de sıfır araçkıredisi sordum akbankta hesaplattım ama şarlar uymadı gittim başka bibankada kullandım bide baktım hesabımda 50 tl lik kesintiva sordum nedirdiye bana şucevabı verdiler ben bankayı meşkul etmişim başka bankada kulanmışım onun cezasıymış vamı bölebişya bende esnafım akşamakadar 50 tane müşteri giriyo 10 tanesine zorsatıyoruz diger kalan 40 taneye cezakeselim saygılarımla gereken ilgiyi gösterirseniz çok mutku edersiniz biztüketiciler ben bunları birey olarak yazmıyorum zaten aldıklarıkadar aldılar enazında bundan sonra böleşeyler yaşamayalım

 3. ayhan cıloglu diyor ki:

  vakıfbank genel mudurluk cayolu subesı hıc bır personele ulasılmıyor telefonlara bakn
  mıyorlar bugun 76 kez ardım bakmıyorlar hukuk sevısı ıst bıle telfonu ac cmıyor arz aderım

 4. ayhan cıloglu diyor ki:

  cayolu vakıfban yuzumuze telefonu acmadan kapatıyor

 5. hasan başyiğit diyor ki:

  Birkaç banka ile kk ile çalışıyorum.Kamu çalışanı olduğum halde kkartlarımı düzenli ödeyemiyorum.maaş düzensizliği vb nedenlerle.Kiracılarım da olduğu halde bazen erken bazen geç ödüyoruz.birde bankalar ,bi ileri bi geri hesap kesim tarihleri ile oynayıp para kazanma yoluna gidiyorlar.Kara listeye alıp, nakitte kullandırmaya biliyorlar.Şeker ve alzaymırım da buna eklenince alsana mükemmel müşteri tipi.ATM lerde geçmişi geleceği görüp hesaplatamıyoruzda.Zaten her işlemde para yazıyor.Bizim yüklenen faizi ölçme ve denetleme hakkımızda yok imkan ve de kapasitemizde yom.Üç yıl kara listede çok uzun.(Bankalar İngiliz lordu bizlerde zenci köleleriz sanki)exstre yollamıyorlar.sözde emeile gönderiyorlar.Tüm şikayetler çok uzun sığmaz.Hembizden kazanıp hemde sms le taciz edip duruyorlar.TELEFON BANKACILIĞI TAM BİR REZALET,alay edip ordan oaraya aktarıp çözüm üretmiyorlar.Yapılandırmayı istediğine yapıp bizim gibi hasta ,yaşlı müşterileri bıktırıyorlar.Bunlar yabancı bankalarda yok.Müşteri memnuniyeti ön planda.Sanki bankacılığımız bizi onlara doğru itiyor.Sonuç olarak,sabıkalı ,dolandırıcı,geliri düzeni bozuk kişiler kk,iht.krd. kulanıyorlar.Ömrünce dürüst çalışan,sabıkası olmayan hatta trafik suçu bile omayan.kamu çalışanı ,g.menkulleri olan ben kara listeden çıkamıyorum.(SİZCE BİRŞEYLER TERS DEYİLMİ?)a)T.H.HEYETİ yeterli deyil. b)Mudilere ugulanan oran ve miktarlar reelmi ,kime ölçtürüp baktıracağız…? c)geriye dönük hesapları mudiye neden gösterimez. d)mudi bankadan vazgeçip miktar ne olursa olsun yapılandırma yapa bilmelidir,temerrüttü faizdi banka alıyor.buna zaten bişey diyen yok.İYİ GÜNLER DİLER SAYGILAR SUNARIM. MAĞDUR MUDİ 05334888399

 6. Hüseyin Özşahin diyor ki:

  Bankalar hala dosya masrafı alıyor,oysaki zaten faizini alıyor.Dosya adı altında alınan bu para haksızlıktır .Kurumun buna dur demesi lazım; saygılar…

 7. salih aslanhan diyor ki:

  Finansbank kredi kartımı kapattım fakat banka beni tekrar arayarak borcumun olduğunu söylüyor ben de tamamen kapattığım borcun tekrar nasıl oluştuğunu sordum herhangi net bir cevap alamadım şikayetçiyim gereğinin yapulmasını istiyor ve arz ediyorum ….

Müşteriler Bankalarını BDDK'ya Şikayet Edebilecek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

ads

adsense

Altın Fiyatları


Altın Fiyatları

Döviz Fiyatları


Döviz

MENKUL KIYMETLER

Sayac