0 beğenilme 0 beğenilmeme
29, Mayıs, 29 İş Hayatı kategorisinde MuZReK Yeni Üye (1,050 puan) tarafından soruldu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Dönemsel olarak bu bileşenlerin oranlaması değişip, yeni faktörler dâhil edilse de temelde aşağıda belirtmiş olduğumuz 5 başlık kapsamında belirleniyor.

1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığınız Kredi Notunuzu %35 Oranında Etkiler

Kredi veya kredi kartı ödemenizi geciktirmeniz, kredi notunuzu direkt olarak etkileyerek düşürür. Son ödeme tarihinden 1- 2 gün sonra bile ödeme yapılsa gecikme olarak algılanır ve kredi notunuz düşer. Bu tarz kısa süreli gecikmeler, önemsenmediğinden en fazla yapılan hatalardan birine dönüşür.

Her kredi ve kredi kartı gecikmeniz kredi notunuzu olumsuz etkilemek ile birlikte ödemediğiniz her gün de ek olarak hesaba katılır. Özellikle ödenmeyen ikinci taksitiniz geldiyse yani ödemelerinizde 30 günden fazla bir gecikme olduysa kredi notunuz da çok daha fazla etkilenir.

2. Mevcut Borç Durumunuz Kredi Notunuzu %35 Oranında Etkiler

Bankaya olan borcunuz arttıkça riskinizin de artacağından dolayı kredi notunuz düşer. Borcunuzu düzenli olarak ödediğiniz sürece kredi notunuz da düzenli olarak tekrar artmaya başlar.

Kredi kartlarının limitleri doldukça riskiniz daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda bir kredi tutarında olabiliyor. Bu tarz yüksek kredi kartı borçlanmalarında düzenli ödeme dahi yapsanız kredi notunuz düşer.

3. Yeni Kredi Almış Olmanız Kredi Notunuzu %11 Oranında Etkiler

4. Kredi Kullanım Yoğunluğunuz Kredi Notunuzu %10 Oranında Etkiler

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre ortalama %10 daha fazladır.

5. Diğer Faktörler %9 Oranında Etkiler

Sonuç Olarak,

Bu bileşenlerin hesaplanmasından sonra 0-1900 arasında bir puan oluşur. 1900 en yüksek puan olmakla birlikte ,“0” bankalar ile hiç bir çalışmanızın olmadığı anlamana gelir. Kredi notunuz hesaplanırken belirtmiş olduğumuz gibi en önemli unsur, düzenli ödeme yapılmasıdır. Düzenli ödeme bir alışkanlık haline getirilmelidir. Maddi olarak bir sıkıntı içerisine girilmiş ise ödeme düzeni bozulmadan önce kredi veya kredi kartınızı ödeme gücünüze göre yapılandırmalısınız. Eğer ödeme düzeniniz bozulduktan sonra yapılandırma talebiniz olursa bankalar yüksek ihtimalle talebinizi olumsuz karşılar.

29, Mayıs, 29 BahisGame Yeni Üye (1,560 puan) tarafından cevaplandı
26 soru
22 cevap
2 yorum
18 kullanıcı